SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Romuald Orzeł nowym prezesem TVP

Romuald Orzeł został nowym prezesem Telewizji Polskiej - zdecydowała w piątek Rada Nadzorcza spółki. Nowy zarząd TVP tworzyć będą Przemysław Tejkowski, Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch.

Romuald Orzeł nowym prezesem TVP

Nowy zarząd został wybrany na dokończenie obecnej kadencji zarządu TVP, którą zapoczątkował jeszcze w kwietniu 2006 r. Jan Dworak oraz na kolejną, czteroletnią kadencję.

Nowe władze TVP wybrano kilkanaście minut po północy, kiedy skończyła się już delegacja do zarządu dwojga członków Rady Nadzorczej: Tomasza Szatkowskiego i Małgorzaty Wiśnickiej-Hińczy, co oznacza, że spółka na kilkanaście minut została bez zarządu.

Zarząd wybrano w dziewięcioosobowym gronie. Tuż przed głosowaniem w sprawie wyboru zarządu oddelegowani członkowie Rady złożyli rezygnacje - powiedział dziennikarzom przewodniczący Rady Nadzorczej Bogusław Szwedo. Nie chciał zdradzić iloma głosami dokonano wyboru. - Głosowania było tajne, mogę tylko powiedzieć, że było grubo ponad kwalifikowaną większość - powiedział Szwedo.

Piątkowe posiedzenie Rady Nadzorczej było czwartym z kolei, na którym wybierano członków zarządu TVP. Poprzednie trzy narady nie przynosiły efektu, z każdym dniem przybywały kolejne medialne spekulacje na temat konfliktu w Radzie Nadzorczej. Z każdym dniem zmieniał się też zestaw kandydatów, mających szanse na zajęcie fotela w zarządzie.

Z 28 osób, które zostały przesłuchane przez Radę Nadzorczą we wtorek wyłonioną finałową piątkę, w której znaleźli się: Włodzimierz Ławniczak, Paweł Paluch, Romuald Orzeł, Jacek Karnowski i Jarosław Grzelak. Nie było wśród nich Przemysława Tejkowskiego, który jak mówili w nieoficjalnych rozmowach członkowie RN TVP, fatalnie wypadł podczas pierwszego przesłuchania.

Tejkowski wrócił jednak do konkursu po tym jak w RN zapanował pat. Jak nieoficjalnie mówili informatorzy z TVP, część Rady Nadzorczej kojarzona z PiS chciała, by fotel prezesa zajął Jacek Karnowski, wyraźny protest przeciwko tej kandydaturze zgłaszali natomiast członkowie kojarzeni z Lewicą. Ci drudzy gotowi byli poprzeć kandydaturę Karnowskiego wyłącznie jako członka zarządu. Na to z kolei nie zgadzał się on sam (ofertę konkursową złożył wyłącznie na stanowisko prezesa). Wyłoniony skład zarządu ma być rozwiązaniem kompromisowym.

Przeszłość nowego prezesa

Orzeł jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Przez ponad 10 lat (1991-2002) pracował w prasie regionalnej na Wybrzeżu, gdzie był reporterem, redaktorem prowadzącym, wydawcą i redaktorem naczelnym. Był członkiem zespołu projektującego i koordynującego połączenie "Wieczoru Wybrzeża" z "Dziennikiem Bałtyckim", w wyniku którego powstała największa gazeta na Pomorzu "Dziennik Bałtycki".

Orzeł odpowiadał też za przygotowanie i przeprowadzenie fuzji "Trybuny Śląskiej" i "Gazety Zachodniej", w efekcie której powstał dziennik regionalny "Gazety Zachodnia".

W latach 2005-2009 był prezesem zarządu spółki Media-SKOK, odpowiedzialnej za całość działań marketingowo-reklamowych grupy SKOK. W tym czasie był także wydawcą i redaktorem naczelnym tygodnika ekonomicznego "Gazeta Bankowa".

Od kilku tygodni Orzeł kierował Biurem Zarządu i Spraw Korporacyjnych TVP. Nowy prezes telewizji ma 46 lat.

Kim są członkowie nowego zarządu TVP?


Przemysław Tejkowski to absolwent krakowskiej PWST, ostatnio (od kwietnia 2007 r.) był dyrektorem Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, wcześniej m.in. aktor teatrów: Bagatela w Krakowie i L. Solskiego w Tarnowie, grywał też epizody w serialach (np. "Biuro Kryminalne") i filmach (np. "Ogniem i Mieczem").

W 2006 r. zrealizował dla PiS spot na potrzeby stołecznej kampanii samorządowej.

Włodzimierz Ławniczak był ostatnio doradcą zarządu TVP. W latach 2004-2007 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju, a następnie dyrektora Departamentu Rozwoju Korporacyjnego Polkomtel S.A. Wcześniej (1998-2004) kierował Biurem Reklamy TVP. Ławniczak jest absolwentem Wydziału Telekomunikacji i Elektrotechniki ATR w Bydgoszczy, ma 50 lat.

Paweł Paluch był dotąd prokurentem TVP, a zarazem dyrektorem Biura Zarządzania Programem i Marketingiem.

Paluch ukończył Wydział Operatorski i Realizacji TV PWSFTiT w Łodzi. Od 1991 roku prowadził działalność marketingową i reklamową. Był współwłaścicielem agencji reklamowej YGREQ GROUP; współtworzył telewizję ES; pod koniec lat 90. został wiceprezesem agencji reklamowej FOR TELE, zarządzał Agencją Reklamową RADIA PLUS w Poznaniu. W latach 2002-2006 pełnił funkcję prezesa zarządu TV Promotion Design. Paluch ma 46 lat.

Rada Nadzorcza wyboru dokonała w ostatniej chwili. 18 grudnia kończył się trzymiesięczny okres delegacji do zarządu dwojga członków rady nadzorczej, którzy obecnie zarządzają spółką: p.o. prezesa Tomasza Szatkowskiego i Małgorzaty Wiśnickiej-Hińczy. Gdyby do tego czasu nie udało się wyłonić nowych władz spółki, konieczna byłaby kolejna tymczasowa delegacja dla kolejnych członków, a to - jak nieoficjalnie przyznaje część członków Rady - oznaczałoby jej "kompromitację".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Romuald Orzeł nowym prezesem TVP

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
eva
Orzeł się dobrze prezentuje, na prezydenta mógłby iść ;)
8 8
odpowiedź
User
ala
"GAZETA ZACHODNIA" - brawo!
8 8
odpowiedź