SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rośnie zagrożenie komputerów

Coraz większym problemem komputerów biurkowych staje się szkodliwe oprogramowanie, którego zadaniem jest przechwytywanie poufnych informacji.

Podaje najnowszy raport firmy Symantec, dotyczący zagrożeń w internecie.

W pierwszej połowie roku spośród listy 50 najbardziej szkodliwych programów aż trzy czwarte czyhały na nasze hasła, numery kont bankowych i kart kredytowych i inne poufne dane. W poprzednim półroczu liczba tych programów nieznacznie przekroczyła połowę. Wzrostowi tego typu zagrożeń sprzyja coraz większa popularność bankowości internetowej i zakupów online. Dochodzi już do tego, że hakerzy wynajmują kod szkodliwego oprogramowania, który uruchamiają na komputerach tzw. bot sieci i w ten sposób atakują internet. Ostatnio firma wykrywa każdego dnia średnio 10 352 aktywnych komputerów w bot sieciach. W poprzednim raporcie mówiło się o 4348 komputerów, co daje wzrost aż o 140%.

"Hakerzy odchodzą już od wielkich ataków, skierowanych ku globalnej sieci, preferując mniejsze i bardziej sprecyzowane ataki, uderzające bezpośrednio w aplikacje do obsługi klientów” – wyjaśnia Arthur Wong, wiceprezes Symanteca

Symantec przestrzega także przed coraz większym zagrożeniem ze strony tzw. modularnych programów, które pierwotnie mają ograniczoną funkcjonalność, ale po zainstalowaniu w systemie stopniowo pobierają z internetu dalsze składniki, często szkodliwe dla użytkownika. Jest to o tyle niepokojące, że wskazuje na możliwość obchodzenia przez hakerów zabezpieczeń dość prostym mechanizmem skłaniania użytkownika do otwierania witryn WWW, z których szkodliwe aplikacje pobierają brakujące elementy kodu.

W podsumowaniu raportu Symantec zwrócił jeszcze uwagę na mnożące się ataki typu phishing, które w ciągu ostatniego półrocza zwiększyły się z średnio 2,99 mln prób dziennie do 5,7 mln prób obecnie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rośnie zagrożenie komputerów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl