SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rostowski: Prace nad przyjęciem euro zaczną się w II półr. odanalizy konstytucji

Przed rozpoczęciem przygotowań do przyjęcia euro należy ustalić,czy w tym procesie niezbędna będzie zmiana konstytucji, a jeśliokaże się, że tak jest w istocie, to rząd będzie musiał pozyskaćzgodę opozycji dla zmiany ustawy zasadniczej, wynika z piątkowychwypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Rostowski: Prace nad przyjęciem euro zaczną się w II półr. odanalizy konstytucji

Według niego, debatę na temat konstytucji należy rozpocząć w IIpołowie tego roku.

Przedstawiając ścieżkę dojścia Polski do strefy euro, ministerzauważył, że podstawową kwestią przed rozpoczęciem analiz oterminie wstąpienia do systemu ERM2 jest rozstrzygnięciewątpliwości o konieczności zmiany konstytucji.

"Najpierw trzeba rozstrzygnąć, czy zmiana konstytucji jestnaprawdę konieczna. Jeśli tak, trzeba ją zmienić. Jeżeli będziemymusieli ją zmienić, to w tej kwestii zamierzam także rozmawiać zopozycją" - powiedział Rostowski dziennikarzom.

"Sprawą debaty nad koniecznością zmiany konstytucji trzeba zającsię przed podjęciem decyzji o wejściu do strefy euro. Dobrze więcby było rozpocząć debatę w drugiej połowie tego roku" - uważaminister.

Rostowski dodał, że niezależnie od tego trzeba uporządkowaćfinanse publiczne według programu konwergencji. Dzięki temuosiągnie stabilizację gospodarki oraz stworzy podstawy do głębokiejwiarygodności naszego kraju.

"Gdy rozwiążemy ten problem, gdy my będziemy mieli pewność, aletakże gdy pewne naszej wiarygodności będą rynki, to wtedy,zakładając, że problem konstytucyjny został rozwiązany,przystępujemy do ERM2. I wówczas nie jest powiedziane, że deficytsektora finansów publicznych musi wynosić 1,0% - przy takiejpewności może to być 1,5% czy nawet 2,0%" - wyjaśnił szef resortufinansów.

Rostowski zaznaczył jednak, że do podjęcia decyzji o wejściu dosystemu ERM2 konieczne jest spełnienie jeszcze dwóch warunków,niezależnych od resortu finansów i rządu.

"Po pierwsze, inflacja, co do której jestem dziś relatywniespokojny, że już tym momencie, o którym mówię, Polska będziespełniać to kryterium. Po drugie, na rynkach światowych nie możebyć żadnych zaburzeń, ale w tej chwili wygląda na to, że idziemy wkierunku uspokojenia" - tłumaczy Rostowski.

Minister wyjaśnił również, że jeśli wszystkie te warunki zostanąspełnione to "wtedy wchodzimy do euro".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rostowski: Prace nad przyjęciem euro zaczną się w II półr. odanalizy konstytucji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl