SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rostowski: Rząd nie spieszy się z przyjęciem euro

Polska powinna wejść do europejskiego mechanizmu walutowego ERM2, poprzedzającego przyjęcie euro, kiedy na rynkach światowych będzie panował spokój, wynika ze środowej wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego. Szef resortu finansów powtórzył, że data wejścia do strefy euro nie została wyznaczona i raczej szybko ustalona nie zostanie.

Rostowski: Rząd nie spieszy się z przyjęciem euro

"Obecny okres jest nieprzychylny, ale łatwiej powiedzieć, czy okres jest nieprzychylny niż przychylny. Okres przychylny to taki, w którym możemy przewidzieć relatywny spokój na rynkach finansowych" - powiedział Rostowski podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Radą Polityki Pieniężnej (RPP).

Minister finansów powtórzył także po raz kolejny, że rząd, choć już w przyszłym roku chce spełnić kryteria z Maastricht, nie wyznacza daty wejścia Polski do strefy euro.

"Kryterium inflacyjne, fiskalne (po formalnym zdjęciu z Polski procedury nadmiernego deficytu) oraz długoterminowych stóp procentowych spełniamy już w tej chwili. Istnieje obawa wzrostu inflacji powyżej wymaganego progu, ale stanie się to na relatywnie krótki czas i w 2009 roku nie będzie już tego problemu" - wyjaśnił minister.

Rostowski poinformował także o przebiegu ponad 2-godzinnego spotkania z RPP. "Spotkanie było bardzo owocne, była dyskusja nad strategią gospodarczą rządu, także nad aspektami ścieżki dochodzenia do wspólnej waluty. Przedstawiłem zarys strategii rządu na 4 lata. Celem jest, aby Polska spełniła trzy kryteria, tzw. krajowe, czyli fiskalne, inflacyjne i stóp procentowych, w sposób trwały i stabilny" - powiedział.

Przypomniał także, że przygotowywany przez rząd program konwergencji opiera się na dojściu do 1% deficytu sektora finansów publicznych w 2011 roku.

"Głównym tematem była ścieżka dojścia Polski do strefy euro. W zasadzie to był temat tego spotkania" - uściślił Rostowski.

Dodał, że jego spotkania z RPP będę odbywać się "w sposób systematyczny".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rostowski: Rząd nie spieszy się z przyjęciem euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl