SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Rostowski: Wzrost PKB w I kw. 2009 r. będzie minimalnie dodatni

Wzrost gospodarczy w I kw. br. będzie nieco powyżej zera, wynika z piątkowej wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego. Według niego, dopiero po oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na ten temat możliwa będzie ewentualna nowelizacja budżetu.

Rostowski: Wzrost PKB w I kw. 2009 r. będzie minimalnie dodatni

"Polska droga przez kryzys jest oszczędna, odpowiedzialna i już zaczynamy widzieć, że skuteczna. [...] W I kw. 2009 wzrost PKB będzie minimalnie dodatni, nieco powyżej zera. Więc na tle innych krajów nasza sytuacja jest imponująca" - powiedział Rostowski w Sejmie.

Minister finansów dodał, że nawet dobra - oczywiście, w porównaniu z innymi krajami - sytuacja nie daje powodu do optymizmu i rząd cały czas liczy się z możliwością nowelizacji budżetu. Nie nastąpi to jednak wcześniej, niż na przełomie czerwca i lipca.

"Dopiero końcem czerwca będziemy dysponować informacjami o wpływach z podatku PIT za 2008 r., bo obecnie mają miejsce zwroty, które mogą zmniejszyć stan kasy państwowej. Wtedy też będziemy znali inne dane dotyczące wpływów z innych podatków po I półroczu, wtedy wreszcie przeanalizujemy wyniki PKB w I kw. 2009 r. Te wszystkie informacje są konieczne, by w sposób odpowiedzialny i bezpieczny ocenić zakres nowelizacji" - wyjaśnił Rostowski.

Według niego, niepokojący jest co prawda 4,6-proc. poziom deficytu finansów publicznych, ale także tutaj nie ma powodów do paniki. Wynika on bowiem głównie z doliczenia do wyniku 2-proc. w stosunku do PKB kosztu reformy emerytalnej. "Oczyszczony'" z wpływu tego czynnika, który dotyczy tylko kilku krajów w Europie, nasz deficyt byłby na bardzo bezpiecznym poziomie 2,6% PKB.

W ustawie budżetowej na 2009 r. nadal jest zapisany wzrost PKB o 3,7%, choć oficjalna wersja resortu finansów to 1,7% i pod taki wzrost zostały w grudniu 2008 r. poczynione 18-mld cięcia w wydatkach budżetowych. Ostatnio jednak resort finansów zapowiadał, że tegoroczny wzrost sięgnie 0-1%.

Natomiast według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), wzrost PKB wyniesie 1,1% w 2009 r., a w kolejnym gospodarka przyspieszy do 2,2%, zaś w 2011 - do 3,7%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rostowski: Wzrost PKB w I kw. 2009 r. będzie minimalnie dodatni

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl