SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rozwój bezprzewodowego Internetu

URTiP: W tym tygodniu ruszą przetargi na radiowy dostęp do Internetu.

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witold Graboś poinformował Premiera Marka Belkę, a także Ministra Infrastruktury Krzysztofa Opawskiego, o wynikach przeprowadzonych działań na rzecz zwiększenia dostępności usług telekomunikacyjnych (Internet i telefonia UMTS), w szczególności uwzględniając zadania wpisane w "Narodowej Strategii Rozwoju dostępu szerokopasmowego do Internetu na lata 2004 - 2006".

W ramach budowy Społeczeństwa Informacyjnego opartego na wiedzy Prezes URTiP zagospodarowuje wolne zasoby częstotliwości przeznaczone dla świadczenia usług dostępowych w drodze przetargów na rezerwację częstotliwości.

Do chwili obecnej Prezes URTiP zakończył następujące postępowania przetargowe:
" W dniu 28 grudnia 2004 r. przetarg na rezerwacji częstotliwości w zakresie 3,6-3,8 GHZ z przeznaczeniem na budowę cyfrowych sieci radiowego dostępu abonenckiego SRDA (np. dla usług telefonicznych lub bezprzewodowego szerokopasmowego dostępu do Internetu) wyłonił trzy firmy: E-internets, Polską Telefonię Cyfrową oraz NASK.
" W dniu 9 maja 2005 r. zwycięzcą przetargu na rezerwację częstotliwości dla telefonii komórkowej w standardzie UMTS została spółka Netia Mobile.
" W dniu 25 lipca 2005 r. Prezes URTiP ogłosił zwycięzców drugiego przetargu na trzy rezerwacje częstotliwości dla ogólnopolskich sieci SRDA w zakresie 3,6-3,8 GHz, tj.: Netia Globe, Netia Świat i NASK.

W tym tygodniu rozpocznie się ostatni etap zagospodarowania pasma 3,6 - 3,8 GHz. W drodze 317 przetargów zostaną wybrane podmioty, dla których Prezes URTiP dokona rezerwacji częstotliwości na obszarze zbliżonym do powiatów. Przeznaczeniem tych częstotliwości jest budowa lokalnych lub regionalnych sieci bezprzewodowego szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Prace Urzędu związane z optymalnym zagospodarowaniem zasobów częstotliwości są z jednej strony efektem realizacji przez Prezesa URTiP celów polityki państwa w zakresie rozwoju szerokopasmowego Internetu i promowania nowych technologii, a z drugiej strony stanowią dodatkowe wpływy do budżetu państwa.

Opłaty za dokonanie rezerwacji częstotliwości od podmiotów, których wybór nastąpił w drodze przetargów wyniosły łącznie 354 427 000 złotych. Jest to dodatkowa kwota odprowadzona w 2005 r. przez URTiP do budżetu państwa.

Dodatkowo URTiP w 2005 r. przekaże do budżetu państwa dochody z opłat wnoszonych przez operatorów za wykorzystywanie częstotliwości przyznanych im w przetargach  w łącznej wysokości 12 301 000 złotych.

Oznacza to, że plan finansowy URTiP na 2005 r. przyjęty po stronie dochodów w kwocie  216 021 000 złotych, zostanie powiększony o dodatkowe wpływy w wysokości 366 728 000 złotych - uzyskane od podmiotów w drodze zakończonych postępowań przetargowych - powiedział rzecznik prasowy regulatora Jacek Strzałkowski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rozwój bezprzewodowego Internetu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl