SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RPO: debata prezydencka w TVP powinna być w pełni dostępna dla niesłyszących

W środę 6 maja br. Telewizja Polska będzie transmitować debatę kandydatów na urząd prezydenta RP. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar apeluje do prezesa telewizji, aby transmisja z tego wydarzenia była w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, to jest by zawierała napisy oraz tłumaczenie na polski język migowy.

Debata przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku, fot. TVPArticle

Rzecznik Praw Obywatelskich w liście do p.o. prezesa Telewizji Polskiej Macieja Łopińskiego poinformował, że do jego biura wpłynęło kilkadziesiąt wniosków od osób z niepełnosprawnością słuchu – głuchych i słabosłyszących. Mieli oni zwrócić się z prośbą o zapewnienie dostępności debaty kandydatów na urząd Prezydenta RP. Będzie ją transmitować Telewizja Polska 6 maja br. Apel dotyczy zapewnienie napisów na żywo oraz wysokiej jakości tłumaczenia słów kandydatów na Polski Język Migowy (PJM).

W liście apelujący zwrócili się do RPO, aby debata ta charakteryzowała się językiem migowym tłumaczonym w zespole – każdy z tłumaczy powinien pracować nie więcej niż 15 do 20 minut. Adam Bodnar podkreślił w swoim piśmie do p.o. prezesa TVP, że osoby głuche i słabosłyszące doświadczają w czasie epidemii wykluczenia - przede wszystkim komunikacyjnego - chodzi m.in. o kontakty ze służbą zdrowia i organami państwa odpowiedzialnymi za informowanie obywateli o aktualnej sytuacji panującej w kraju.

- Debata będzie stanowić dla tych osób jedno z głównych źródeł wiedzy o sylwetkach i programach kandydatów na urząd Prezydenta RP. Informacji takich nie mogą bowiem uzyskać z innych źródeł, gdyż - co do zasady - materiały komitetów wyborczych nie są dostosowywane do różnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami - podkreśla w swym liście Adam Bodnar.

Dlatego RPO zdecydował się poprzeć apel osób głuchych i słabosłyszących i  prosi o „zapewnienie przez telewizję publiczną pełnej dostępności” debaty. Przypomniał też, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji również zwracała już uwagę nadawcom na konieczność zapewnienia „wysokiej jakości tłumaczenia i innych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami”. Dotyczyło to programów z informacjami o aktualnej sytuacji panującej w kraju w związku z pandemią COVID-19.

Adam Bodnar poprosił szefa telewizji publicznej o podjęcie działania, by „zapewnić osobom z niepełnosprawnościami realizację ich praw, w tym prawa do pozyskiwania informacji i udziału w życiu publicznym na zasadzie równości z innymi osobami”.

- Chodzi o zapewnienie, że debata kandydatów na urząd Prezydenta RP, zarówno ta mająca odbyć się 6 maja 2020 r., jak i ewentualne przyszłe, będą dostępne dla tych osób. A to zapewni opatrzenie transmisji na wszystkich kanałach telewizji publicznej napisami na żywo oraz wysokiej jakości tłumaczeniem na Polski Język Migowy - zaznaczył.

Debata wyborcza 6 maja o 20.20 w TVP1

Rzecznik przy okazji przypomniał, że niezmiennie stoi na stanowisku, że przeprowadzenie w najbliższym czasie wyborów Prezydenta RP z uwagi na koronawirusa  jest niemożliwe. Według niego wybory nie zostaną też przeprowadzone zgodnie z zasadą powszechności i nie są w stanie umożliwić pełnej realizacji przez obywateli czynnego prawa wyborczego. Dodatkowo wątpliwości RPO budzi też zastosowanie zasady równości szans kandydatów w kampanii wyborczej, co wpływa na realizację biernego prawa wyborczego.

Telewizja Polska zorganizuje przedwyborczą debatę kandydatów na prezydenta w środę, 6 maja o godz. 20.30 w TVP1. Organizacja takiej debaty to ustawowy obowiązek nadawcy. Wydarzenie odbędzie się w studiu Telewizji Polskiej nr 5 na Woronicza, poprowadzi ją Michał Adamczyk. W związku z pandemią koronawirusa TVP wprowadziła dodatkowe obostrzenia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPO: debata prezydencka w TVP powinna być w pełni dostępna dla niesłyszących

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xyz
"W piątek 6 maja br. Telewizja Polska będzie transmitować debatę kandydatów na urząd prezydenta RP." W którym roku ta transmisja ??? Bo w 2020 roku 6 maja nie wypada w piątek :)
odpowiedź
User
Anka
wirtualne …. czas kupić kalendarz na 2020 - 6.05.2020 to nie piątek !
odpowiedź