SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

RPP nie obniżyła stóp przez wyższą inflację w 2008 r.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła utrzymać w kwietniu stopy procentowe na dotychczasowych poziomach.

RPP kieruje się tym, że według kwietniowej projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP) inflacja w 2008 roku będzie niższa niż w styczniowej projekcji, choć w 2006 roku ukształtuje się prawdopodobnie poniżej oczekiwanego wcześniej poziomu, wynika ze środowego komunikatu banku centralnego.

„Kwietniowa projekcja inflacji wskazuje, że tempo wzrostu cen konsumpcyjnych będzie prawdopodobnie nieznacznie niższe w 2006 r., zbliżone w 2007 r., jednak w 2008 r. nieco wyższe od oczekiwanego w styczniowym ‘Raporcie’” – podano w komunikacie.

„Przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z 50-procentowym prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 0,5-2,0% w IV kw. 2006 r. (wobec 0,5-2,3% w projekcji styczniowej), 1,3-3,4% w IV kw. 2007 r. (wobec 1,1-3,6%) oraz 1,2-3,9% w IV kw. 2008 r. (wobec 0,8-3,9%)” – czytamy dalej.

RPP podkreśla, że projekcja inflacji nie uwzględnia wszystkich źródeł niepewności.

„Dotyczy to przede wszystkim skali przyszłego wpływu czynników globalizacyjnych na inflację, tempa wzrostu siły roboczej, kształtu polityki gospodarczej w najbliższych latach, kształtowania się kursu walutowego” – głosi komunikat.

Rada podtrzymała też ocenę, że „inflacja - głównie na skutek oddziaływania czynników o charakterze krótkookresowym - będzie w perspektywie II, a być może III kw. 2006 r. z dużym prawdopodobieństwem utrzymywać się poniżej celu inflacyjnego”.

W marcu inflacja konsumencka wyniosła 0,4% r/r wobec 0,7% w lutym. Ce; inflacyjny NBP wynosi 2,5% +/- 1 pkt proc.

„Gdyby rozwój sytuacji w gospodarce był zgodny z kwietniową projekcją inflacji NBP, obecny poziom stopy referencyjnej banku centralnego sprzyjałby stopniowemu powrotowi inflacji do celu w horyzoncie projekcji i utrzymywaniu się tempa wzrostu gospodarczego na poziomie zbliżonym do tempa potencjalnego, które wynika ze strukturalnych cech polskiej gospodarki” – czytamy dalej.

W tym roku RPP dwukrotnie obniżała stopy procentowe – łącznie o 50 pb w przypadku głównej stopy referencyjnej, która wynosi obecnie (od 1 marca) 4,00%.

Następne posiedzenie Rady odbędzie się 18 maja i będzie poświęcone rozpatrzeniu projektu „Sprawozdania z wykonania założeń polityki pieniężnej w 2005 r.”, które zostanie ostatecznie przyjęte na posiedzeniu w dniach 30-31 maja 2006 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPP nie obniżyła stóp przez wyższą inflację w 2008 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl