SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RPP obniżyła stopy proc. o 25-50 pb

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła w środę stopy procentowe o 25 punktów bazowych, z wyjątkiem stopy redyskonta weksli, która spadnie o 50 pb, oraz pozostawiła łagodne nastawienie w swojej polityce.

Podał Narodowy Bank Polski (NBP) w środowym komunikacie.

Ekonomiści ankietowani przez agencję ISB oczekiwali, że na sierpniowym posiedzeniu rada obetnie stopy procentowe - na 11 ankietowanych dziewięciu prognozowało obniżkę o 25 punktów bazowych (jeden z nich dopuszczał obniżkę o 25 lub 50 pb), a dwóch uważało, że stopy pozostaną bez zmian. 10 ekonomistów uważało też, że rada pozostawi łagodne nastawienie w polityce pieniężnej, a jeden, że zmieni je na neutralne.

Rynki spokojnie zareagowały na cięcia stóp

„Rynek obligacji zareagował lekkim spadkiem rentowności praktycznie we wszystkich segmentach. Średnio było to od 2 pkt do 5 pkt bazowych” – powiedział Tomasz Zdyb, analityk rynków finansowych w Pekao SA.

Jego zdaniem ograniczona była również reakcja inwestorów na rynku walutowym. „Tuż przed decyzją euro było wyceniane na 4,0410 zł, a dolar na 3,3140 zł. Natomiast o godzinie 13:45 było to odpowiednio 4,0340 zł i 3,3050 zł. Odchylenie wyniosło 13,45%” – wylicza Zdyb.

„Rynki reagują w ten sposób wtedy, kiedy decyzja zgodna jest z oczekiwaniami. Pewnych wahań możemy spodziewać się jeszcze po konferencji prasowej, która jest zaplanowana na godzinę 16:00. Inwestorzy będą zwracać szczególną uwagę na komentarze członków rady jak i opublikowanie projekcji inflacji” – powiedział analityk.

Na rynku akcji indeksy nie zmieniły znacząco swoich wartości.

Środowa obniżka stóp procentowych jest piątą w tym roku. Łącznie w tym roku RPP obniżyła stopy procentowe o 2,00 (1,75) punktu procentowego w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Podstawowa stopa referencyjna wynosić będzie od czwartku 4,50%, stopa redyskonta weksli – 4,75, stopa lombardowa – 6,00%, a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków – 3,00%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPP obniżyła stopy proc. o 25-50 pb

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl