SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RPP ocenia korzystniej przebieg inflacji

Rada Polityki Pieniężnej ocenia, że w horyzoncie jej działania prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji poniżej celu jest wyższe niż w projekcji z sierpnia - napisała RPP w komunikacie.

"W ocenie Rady w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji poniżej celu inflacyjnego jest wyższe niż przedstawiono w sierpniowej projekcji inflacji m.in. ze względu na możliwość występowania przyspieszonych zmian strukturalnych zachodzących w polskiej gospodarce" - napisała RPP.

RPP spodziewa się, że w najbliższych kwartałach inflacja będzie się utrzymywać wyraźnie poniżej celu 2,5 proc.

"Występuje jednak ryzyko zwiększonej presji inflacyjnej, związanej z podwyższonymi prognozami cen ropy i gazu, jakkolwiek może to prowadzić także do osłabienia wzrostu gospodarczego" - napisano w komunikacie.

RPP w komunikacie przedstawiła główne założenia najnowszej projekcji inflacji NBP. Nie uwzględnia ona przedstawionych przez GUS szacunków PKB w II kw. br.

Projekcja wskazuje, że z 50-procentowym prawdopodobieństwem roczne tempo wzrostu PKB utrzyma się w przedziale 3,2 proc.-3,5 proc. w 2005 r., 3,9 proc.-5,3 proc. w 2006 r. oraz 3,8 proc.-5,6 proc. w 2007 r.

"Dynamika PKB w latach 2006 i 2007 przyspieszy, o ile nie nastąpi pogorszenie warunków gospodarowania w Polsce oraz nie wystąpią negatywne wstrząsy w gospodarce światowej" - napisała RPP.

Zgodnie z sierpniową projekcją inflacji tempo wzrostu cen będzie niższe od oczekiwanego w majowej projekcji.

Przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z 50-procentowym prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 0,9 proc-1,5 proc. IV kw. 2005 r. (wobec 1,1 proc.-2,2 proc. w majowym Raporcie), 1,0 proc.-3,1 proc. w IV kw. 2006 r. (wobec 1,2 proc.-3,8 proc.) oraz 1,2 proc.-4,1 proc. w IV kw. 2007 r. (wobec 0,7 proc.-4,3 proc.).

"Zgodnie z projekcją, inflacja osiągnie poziom zbliżony do celu inflacyjnego w połowie 2007 r." - napisała RPP.

RPP podkreśla jednak, że przedstawiona w Raporcie projekcja inflacji nie uwzględnia wszystkich źródeł niepewności, np. nieznanego kształtu polityki gospodarczej rządu w najbliższych latach oraz skutków pogorszenia się perspektyw finansów publicznych w związku z uchwalonymi przez Sejm ustawami istotnie utrudniającymi niezbędne ograniczenie deficytu finansów publicznych i tempa narastania długu publicznego w następnych latach.

"Ponadto, projekcja nie uwzględnia najnowszych informacji, które mogą mieć istotny wpływ na prognozowane tempo wzrostu cen. W świetle nowych danych najbardziej prawdopodobna ścieżka cen ropy naftowej na lata 2005-2007 leży ok. 15 proc. powyżej ścieżki przyjętej do projekcji sierpniowej. Znacznie wyższe niż założono w projekcji oczekiwane ceny ropy naftowej stanowią istotny czynnik ryzyka inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej" - napisaŁa Rada.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPP ocenia korzystniej przebieg inflacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl