SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza cyfryzacja radia w aglomeracjach warszawskiej i katowickiej. KRRiT daje pieniądze

- KRRiT podjęła uchwałę o przeznaczeniu części wpływów z abonamentu na rozpoczęcie cyfryzacji radia w aglomeracjach warszawskiej i katowickiej - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.

Rusza cyfryzacja radia w aglomeracjach warszawskiej i katowickiej. KRRiT daje pieniądze

Jako pierwsze cyfryzację rozpocznie Polskie Radio. Przetarg na uruchomienie dwóch nadajników, które będą w stanie pokryć cyfrowym sygnałem aglomerację warszawską i katowicką, ma zostać ogłoszony jesienią br. Na samym początku Polskie Radio będzie realizowało ten proces ze środków własnych. KRRiT przekaże część wpływów z abonamentu z przeznaczeniem na cyfryzację radia w 2014 roku.

- Przewidujemy, że przyszłoroczne wpływy abonamentowe będą się kształtowały na poziomie roku obecnego, czyli wyniosą 650 mln zł. To zdecydowanie mniej, niż potrzebują polskie media publiczne dla właściwego pełnienia swoich zadań społecznych, ale też więcej niż to było przez ostatnie lata. Wpływy te podzieliliśmy precyzyjniej niż to było w roku ubiegłym, kiedy - pozytywnie zresztą - zaskoczył nas wzrost ściągalności. Dlatego mogliśmy i przeznaczyliśmy pewną dodatkową sumę pieniędzy właśnie na cyfryzację nadawania radiowego - zapowiadał Jan Dworak w wywiadzie udzielonym Wirtualnemedia.pl pod koniec czerwca br. Wysokość sumy przeznaczonej dla Polskiego Radia na cyfryzację wciąż nie jest znana (więcej na ten temat).

Zdaniem Jana Dworaka, ważnym warunkiem przeprowadzenia procesu cyfryzacji radia jest wprowadzenie ustawy, która będzie regulowała kwestię tzw. simulcastu, czyli okresu jednoczesnego nadawania analogowego i cyfrowego. - Są kraje, w których okres simulcastu wyraźnie określono, ale bez podawania konkretnej daty; np. w Wielkiej Brytanii mówi się, że nadawanie analogowe zostanie wyłączone po osiągnięciu przez rynek cyfrowy konkretnych parametrów, czyli pewnego procentu odbiorców korzystających właśnie z tego radia. Są też kraje, które podają konkretne daty, np. Norwegowie - rok 2017. Te sprawy powinno przesądzić państwo - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jan Dworak.

- Obserwując inne, dojrzalsze rynki europejskie, sądzę, że proces cyfryzacji radia będzie musiał potrwać przynajmniej 10 lat. Samo zbudowanie infrastruktury zajmie kilka lat. Polskie Radio jest przygotowane technologicznie do cyfryzacji. Od kilku miesięcy mamy już gotowy bardzo precyzyjny program cyfryzacji, włącznie z haromonogramem uruchomień (które regiony i lokalizacje powinny być włączane w pierwszej kolejności); co najpierw, a co później - podział częstotliwości, rozmieszczenie na multipleksie, pasma, jakie mają towarzyszyć konkretnym antenom, czy układ na multipleksie - informuje Wirtualnemedia.pl Krzysztof Łuszczewski, pełnomocnik zarządu PR ds. Cyfryzacji (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rusza cyfryzacja radia w aglomeracjach warszawskiej i katowickiej. KRRiT daje pieniądze

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pit123
Znowu zmieniają charmonogram i tak duża aglomeracja jak Trójmiasto do podobno dopiero podobno w maju 2014 z kilkoma innymi miastami z cyfrowym radiem ,a miałó być odrazu urochmionych więcej nadajników a nie ledwie dwa..Czy to musi być tak mozolnie wprowadzane jak było wprowadzane DVB-T???
odpowiedź
User
mnb
A Gdańsk panie Dworak kiedy w końcu ,bo podobno już na Euro 2012 miało tu być DAB.Oczywiście Warszawka zawsze musi być pierwsza i nawet już od dawna jest tam testowa emisja DAB ,a w takim Trójmieście nawet tego nadal brak.
odpowiedź
User
Runia
Wy tam w Trójmieśxie to lepiej bursztynki pozbierajcie i powieście czarne stokrotki na dźwig
Ach stoczni.
odpowiedź