SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rynek apteczny OTC wzrośnie do 6,1 mld zł w 2007 r.

Rynek apteczny OTC w Polsce osiągnie wartość 6,1 mld zł, przy dynamice wzrostu na poziomie 7,1% w 2007 roku, zaś w kolejnym roku rynek zwiększy swoją wartość o 5,0% do 6,4 mld zł.

Wynika z raportu "Rynek OTC w Polsce", opracowanego przez firmy PMR i PharmaExpert.

Z raportu wynika, że w 2007 roku rynek OTC w Polsce wzrośnie o ponad 7% w wyniku wzrostu liczby infekcji w pierwszych czterech miesiącach roku. Wzrost zachorowań już wpłynął na sprzedaż na aptecznym rynku OTC, która wzrosła w I kw. tego roku o 14%.

"Ponieważ w pierwszych miesiącach roku, kiedy infekcji jest najwięcej, sprzedaż na rynku również osiąga najwyższą wartość, spodziewamy się obniżenia dynamiki wzrostu rynku OTC w kolejnych miesiącach i osiągnięcia wskaźnika wzrostu na poziomie nieco powyżej 7%" powiedziała Monika Stefańczyk, analityk PMR i współautor raportu, cytowana w poniedziałkowym komunikacie.

Głównym motorem wzrostu tego rynku pozostaną w kolejnych latach nie-leki (produkty nie posiadające statusu leków), stanowiące ok. jednej trzeciej wartości rynku. Rynek będzie napędzała również rosnąca intensywnie sprzedaż leków gastrycznych i leków stosowanych w pielęgnacji i chorobach skóry.

W tym roku wartość rynku aptecznego OTC ma sięgnąć 6,1 mld zł, przy 7,1-proc. dynamice wzrostu, w kolejnym roku wzrośnie do 6,4 mld zł, przy dynamice na poziomie 5%, zaś w 2009 roku sięgnie 6,9 mld zł, zwiększając tym samym wartość o 6,7% w stosunku do poprzedniego roku - szacują autorzy raportu.

W 2006 roku rynek apteczny OTC w Polsce osiągnął wartość 5,7 mld zł tj. wzrósł o 4,4% r/r.

Wolniejszy niż w poprzednich latach wzrost rynku, to wynik przede wszystkim niższego wzrostu sprzedaży bardzo intensywnie rozwijającej się do tej pory grupy produktów, które nie mają statusu leku: suplementów diety, kosmetyków, materiałów dentystycznych, środków opatrunkowych i higienicznych, sprzętu medycznego, odżywek i innych.

"W ubiegłym roku apteki wolały skupiać się na sprzedaży leków niż zamawiać duże ilości pozostałych produktów, co do których nie miały pewności, że zostaną sprzedane" - uważa Stefańczyk.

Inną przyczyną spadku dynamiki wzrostu rynku OTC w 2006 roku była mniejsza liczba infekcji oraz ponad dwukrotnie mniej przypadków zachorowań na grypę (ok. 300 tys.), niż w 2005 roku.

Największą grupę pod względem wartościowym stanowiły w ub. roku leki przeciwbólowe (26%), leki na grypę i przeziębienia (25%), witaminy i minerały (17%).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rynek apteczny OTC wzrośnie do 6,1 mld zł w 2007 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl