SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd przyjął "Pakiet Kluski"

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Mają one ułatwić prowadzenie i zakładanie nowych firm, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w komunikacie.

Propozycja rządu zakłada m.in. wprowadzenie zasady "jednego okienka". Jedynym miejscem rejestracji działalności gospodarczej będzie urząd skarbowy, gdzie będzie też można złożyć wniosek o rejestrację w ZUS. Gminna ewidencja działalności gospodarczej zostanie zlikwidowana.

Wniosek o wpis do ewidencji może być składany tradycyjnie lub drogą elektroniczną. Wniosek ma być rozpatrzony odpowiednio w pięć lub trzy dni.

Nowe prawo wprowadza także możliwość zawieszenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, który rozlicza w formie karty podatkowej. Zawieszenie działalności będzie możliwe na okres od 1 do 10 miesięcy.

Skrócono czas przeprowadzania niektórych kontroli. U mikroprzedsiębiorców będą mogły trwać maksymalnie do 12 dni roboczych w roku, a w odniesieniu do małych przedsiębiorstw - do 16 dni roboczych. Do tej pory maksymalny czas trwania czynności sprawdzających w takich firmach wynosił 4 tygodnie.

Konfederacja Pracodawców Polskich o "Pakiecie Kluski"
Konfederacja Pracodawców Polskich nie jest w pełni zadowolona z zaakceptowanego dzisiaj przez Radę Ministrów projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Pakiet Kluski, który miał być "marszem ku swobodzie działalności gospodarczej", po pracach różnych resortów jest uboższy o wiele rozwiązań, które miały ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w naszym kraju. Wiele wprowadzonych zmian jest wręcz niekorzystna dla przedsiębiorców.

Obecna wersja "pakietu" dość istotnie różni się od wersji przedstawionej przez premiera w marcu b.r.. Podczas resortowych uzgodnień zgłoszono ponad sto zastrzeżeń do projektu. Szef rady Ministrów Jarosław Kaczyński jednoznacznie wskazał winowajców – resortową biurokrację. Opór aparatu państwowego wobec prób poluzowania rygorów urzędowych jest nam znany od dawna. Z obserwacji KPP wynika, że wiele ustaw „pada ofiarą” uzgodnień międzyresortowych. Warto przypomnieć, że podobne przeszkody, co dziś, omal uniemożliwiły przyjęcia ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w 2004 roku.

"Po zaprezentowaniu ostatecznej wersji „pakietu Kluski” czujemy pewien niedosyt. Dziś mamy pierwszy krok w kierunku poszerzania zakresu swobody działalności gospodarczej. Tak naprawdę jednak nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie będzie miała zbyt dużego znaczenia, bo obowiązująca wersja wcale nie jest zła. Zła jest praktyka stosowania jej przepisów oraz przepisy szczegółowe powiązane z tą ustawą" – stwierdził Adam Ambrozik ekspert KPP.

Konfederacja Pracodawców oczekuje, że po pierwszej części „pakietu Kluski”, kolejne pakiety  ustaw zwiększą zakres swobody działalności gospodarczej zgodnie z postulatami naszego środowiska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd przyjął "Pakiet Kluski"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl