Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Służbie Celnej
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o Służbie Celnej,która znacznie poprawi sytuację materialną oraz perspektywyzawodowe celników, wynika z wtorkowych wypowiedzi ministra finansówJacka Rostowskiego.
W projekcie nowelizacji przyjętej przez rząd uchylono przepisnakazujący obligatoryjne zwolnienie funkcjonariusza ze służby wsytuacji, gdy toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub wprzypadku jego tymczasowego aresztowania. Wprowadzono również noweprzepisy zapewniające funkcjonariuszom celnym prawo powrotu dosłużby w przypadku, gdy na mocy orzeczeń sądowych oskarżenie okażesię nieprawdziwe.
"Za uchyleniem przepisów dotyczących obligatoryjnego zwolnieniafunkcjonariusza ze służby przemawia ich zbyt restrykcyjny charakterw porównaniu do działań podejmowanych wobec funkcjonariuszy innychsłużb. Wieloletnia praktyka wskazuje, że postępowania w sprawach oumyślne popełnienie przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznegooparte są często na pomówieniach, a postępowania w tych sprawachtoczą się przez wiele lat i kończą w wielu przypadkach wydaniemwyroku uniewinniającego" - powiedział Rostowski podczas konferencjiprasowej po posiedzeniu rządu.
Minister finansów zapowiedział także zmiany w zasadach awansufunkcjonariuszy celnych. Dotąd celnik nie mógł awansować częściejniż raz na dwa lata, po nowelizacji awans będzie przyznawany niepóźniej niż po 5 latach od poprzedniego.
Funkcjonariusze celni otrzymają także wymierne korzyścifinansowe. Za pracę w godzinach nadliczbowych otrzymają ustawowewynagrodzenie, podczas, gdy obecnie odbierali czas wolny.
"Funkcjonariusze celni otrzymają, ale po zakończeniu protestu,podwyżkę od 1 stycznia 2008 roku średnio o 500 zł na etat. Sposóbpodziału zostanie wypracowany przez resort finansów iprzedstawicieli celników, w tym związki zawodowe" - wyjaśniłRostowski.
Pierwotnie pracownicy Służby Celnej mieli otrzymać w tym rokupodwyżki w wysokości średnio 245 zł. Od kilku miesięcy trwająprotesty celników, którzy domagają się m.in. podwyżek o 1500zł.
Minister finansów nadmienił, że w celu maksymalnego uproszeniaprocedur i przyspieszenia koniecznych zmian większośćprzedstawionych propozycji zostanie wprowadzona w formierozporządzenia. Dzięki temu uda się to przeprowadzić w ciągu "kilkudni".
Dłużej natomiast potrwają prace nad "ustawa modernizacyjną",która pozwoli traktować służby celne w sposób zbliżony do innychsłużb mundurowych ze wszystkimi związanymi z tym przywilejami.
"Proces zbliżania warunków pracy i wyposażenia służby celnej doekwiwalentnych warunków pracy służb mundurowych potrwa kilka lat,ale maksymalnie do 2011 roku. Projekt ustawy, przygotowany wspólnieprzez resort finansów i celników do końca kwietnia, przedstawimy napierwszym majowym posiedzeniu rządu. Ustawa zostanie skierowana naszybką ścieżkę legislacyjną" - zapowiedział minister.
Dołącz do dyskusji: Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Służbie Celnej