Rząd przyjął projekt zmian wymiaru czasu pracy w Kodeksie pracy
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Kodeks pracy, który zmienia zasady ustalania wymiaru czasu pracy dla pracowników.
Propozycja rządowa zapewni korzystanie przez pracowników z maksymalnej, wynoszącej 52 liczby dni wolnych od pracy, wynika z wtorkowego komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu po posiedzeniu rządu.
Projekt ustawy, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej, ma na celu usunięcie wątpliwości, dotyczących obowiązku odpracowywania jednego lub dwóch świąt w roku.
Liczba dni wolnych od pracy, przysługujących z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, wynosi w ciągu roku od 50 do 52. Jest to uzależnione od tego, czy w danym roku są tygodnie z dwoma świętami w dni inne niż niedziela, czy takich tygodni nie ma.
Jeżeli w danym roku będą dwa takie tygodnie, to wymiar czasu pracy będzie zmniejszony o 16 godzin. Wówczas dni wolnych będzie 50. Natomiast jeśli tydzień taki będzie jeden, to wymiar czasu pracy zostanie pomniejszony o 8 godzin, a dni wolnych będzie 51, podało CIR.
Ponadto w nowelizacji wprowadzono zmiany dotyczące ustalania urlopu wypoczynkowego. Dzięki temu uregulowano kwestię wymiaru urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych przez część miesiąca lub w niepełnym wymiarze.
Według projektu, niepełny miesiąc pracy będzie zaokrąglony w górę do pełnego miesiąca. Natomiast przy ustalaniu proporcjonalnego wymiaru urlopu w przypadku zmiany miejsca pracy, niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Rząd proponuje, aby nowelizacja weszła w życie 1 października 2006 roku.
Dołącz do dyskusji: Rząd przyjął projekt zmian wymiaru czasu pracy w Kodeksie pracy