SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd uzgodnił z UCI m.in. sprzedaż 200 placówek i marki Banku BPH

Podpisane w środę porozumienie polskiego rządu z UniCredito Italiano przewiduje m.in. sprzedaż 200 z 477 placówek Banku BPH oraz marki banku.

Pozostałe placówki zostaną włączone do Banku Pekao SA, a pracownicy otrzymają dwuletnie gwarancje zatrudnienia.

„UniCredito zbędzie 200 placówek i powiązanych z nimi usług bankowych, działających pod marką BPH na rzecz niezależnego trzeciego podmiotu poprzez międzynarodowy, konkurencyjny, przejrzysty proces. Niezbyte aktywa zostaną włączone do Pekao SA. UniCredito zapewni, że nie będzie żadnych zwolnień w Pekao SA i BPH do 31 marca 2008 roku” – podano w komunikacie przed podpisaniem porozumienia.

Porozumienie zostało parafowane w Kancelarii Premiera przez przedstawiciela UCI i Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP). Następnie rozpoczął się briefing premiera Kazimierza Marcinkiewicza i prezesa UCI Alessandro Profumo.

Marcinkiewicz powiedział, że osiągnięty kompromis jest korzystny dla obu stron.

„Na tym porozumieniu zyskuje drugi co do wielkości bank, a niebawem największy i zyskuje na tym bank UniCredito oraz Skarb Państwa, który może powiedzieć, że umowy prywatyzacyjne sprzed kilku lat zostały skonsumowane” – powiedział premier.

Marcinkiewicz podkreślił, że proces sprzedaży BPH odbędzie się bez specjalnego udziału Skarbu Państwa.

„To jest, oczywiście, sprawa nowego właściciela. Skarb Państwa zagwarantował jedynie możliwość bycia informowanym o całym procesie” – dodał.

W środę rano rozpoczęło się posiedzenie Komisji Nadzoru Bankowego (KNB), która o godz. 13:00 ma zająć się wnioskiem UniCredito o zgodę na wykonywanie praw głosów z 71,03% akcji Banku BPH. Uzyskanie takiej zgody otworzyłoby drogę do fuzji BPH i Pekao SA, której do tej pory sprzeciwiał się polski rząd.

Początkiem sporu była fuzja włoskiego UniCredito i niemieckiego HVB (do którego należał BPH), na którą zgodę wyraziła w październiku 2005 roku Komisja Europejska. Konsekwencją tego połączenia na rynku europejskim byłoby przejęcie na polskim rynku Banku BPH przez Pekao SA, którego właścicielem jest UniCredito. Na taki rozwój wypadków nie zgadzał się rząd polski, który twierdził, że połączenie banków na rynku polskim stanowiłoby złamanie umowy prywatyzacyjnej z 1999 roku, w której UCI zobowiązało się nie prowadzić inwestycji konkurencyjnych wobec Pekao SA w Polsce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd uzgodnił z UCI m.in. sprzedaż 200 placówek i marki Banku BPH

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl