SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd zakłada, że PKB w 2010 r. wzrośnie o 0,5-1,3%, a inflacja wyniesie 1,5-1,9%

Rząd przyjął wstępną prognozę podstawowych wskaźników do przyszłorocznego budżetu, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) we wtorek. Według założeń PKB ma wzrosnąć w 2010 r. o 0,5-1,3%, a inflacja wyniesie 1,5-1,9%.

Rząd zakłada, że PKB w 2010 r. wzrośnie o 0,5-1,3%, a inflacja
wyniesie 1,5-1,9%

"W obecnej sytuacji trudno jest jednoznacznie zidentyfikować skalę wpływu poszczególnych czynników na kształtowanie się poziomu inflacji. Resort finansów zakłada, że inflacja w 2010 roku powinna wynieść od 1,5 do 1,9%" - podano w komunikacie.

Rząd uważa, że na tak niski jej poziom będzie wpływać znacząco niski poziom popytu zarówno krajowego, jak i światowego, czego skutkiem będą niskie ceny dóbr i usług importowych.

"Prognozuje się ponadto, że wzrost realny produktu krajowego brutto w 2010 r. wyniesie ok. 0,5 - 1,3%" - czytamy w komunikacie.

CIR przypomniał także, że wstępną prognozę dotyczącą wielkości makroekonomicznych stanowiących podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na rok następny strona rządowa powinna przekazać Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych do 10 maja każdego roku.

We wtorek rano o przedłożeniu na dzisiejszym posiedzeniu rządu takich właśnie założeń do przyszłorocznego budżetu poinformował wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Dodał także, że rząd nie pracuje na razie nad zmianą prognozy PKB na 2009 r., wstrzymując się co najmniej poznania wskaźników gospodarczych za II kwartał.

Natomiast w poniedziałek Komisja Europejska opublikowała najnowsze prognozy dla Unii Europejskiej według których polska gospodarka skurczy się w tym roku o 1,4%, by w 2010 r. lekko wzrosnąć - o 0,8%. Z tymi szacunkami nie zgodził się minister finansów Jacek Rostowski, który podtrzymał rządowe prognozy wzrostu PKB w 2009 r. na ponad 1,0%.

W ustawie budżetowej na 2009 r. nadal jest zapisany wzrost PKB o 3,7%, choć oficjalna wersja resortu finansów to 1,7% i pod taki wzrost zostały w grudniu 2008 r. poczynione 18-mld cięcia w wydatkach budżetowych.

  • Więcej informacji:
  • PKB
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd zakłada, że PKB w 2010 r. wzrośnie o 0,5-1,3%, a inflacja wyniesie 1,5-1,9%

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl