SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rządy sprzeciwiają się nowym domenom internetowym

Komitet Porad Rządowych (GAC) ma zastrzeżenia do ponad 250 nowych domen, które w przyszłym roku chcą zarejestrować prywatne firmy.

Rządy sprzeciwiają się nowym domenom internetowym

GAC reprezentuje rządy 50 państw i działa przy ICANN, organizacji zajmującej się przydzielaniem domen i numerów IP. W 2013 roku udostępnione mają zostać nowe domeny internetowe najwyższego poziomu, pozwalające wybrać jako adres praktycznie dowolne słowo - na przykład nazwę firmy. GAC ma jednak obiekcje do wielu propozycji.

Amazon chciał zarejestrować między innymi takie adresy jak: .app, .book, .game, .movie, .music, .mail, .map, .news, .search, .shop, .show, .song, .store, .tunes, .video i .cloud. Sprzeciw wysunął rząd australijski, który uważa że tak ogólne domeny nie powinny być przydzielane, bo dają właścicielowi nieuczciwą przewagę nad konkurencją. Przedstawiciele Australii w GAC są niechętni również innym prywatnym organizacjom chcącym mieć w adresie powszechnie używane słowa, takie jak na przykład .city, .capital, albo .dentist. W sumie Australia zgłosiła sprzeciw wobec aż 129 domen.

Poza Amazonem wątpliwości wzbudziły pomysły kilku innych dużych firm, w tym: Google, Johnson & Johnson, Symantec i L'Oreal.

Powszechne były również obiekcje dotyczące adresów związanych z regionami, państwami czy grupami etnicznymi lub religijnymi. W związku z tym różne państwa zaprotestowały przeciwko rejestracji takich domen jak między innymi: .islam, .patagonia, .persiangulf, .africa albo .roma.

Firmy, do których wysunięto zastrzeżenia powinny jak najszybciej odnieść się do stawianych im zarzutów. Mogą też po prostu zrezygnować z zarejestrowanych domen. Odzyskają wówczas 80 procent ze 185 tysięcy dolarów zapłaconych za każdą z nich. ICANN nie ma jednak obowiązku respektować zastrzeżeń GAC. Natomiast jeśli zdecyduje się je zignorować, musi znaleźć dla takiego rozwiązania rozsądne argumenty.

Pełną listę skarg GAC, wraz z uzasadnieniami można zobaczyć tutaj.

ICANN zamierza uruchomić nowe domeny w maju przyszłego roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rządy sprzeciwiają się nowym domenom internetowym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl