SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rzeczpospolita: czas na prywatyzację?

Zamieszanie wokół dziennika utrudni zatrzymanie spadku liczby prenumeratorów i sprzedaży. Sprywatyzowanie to zdaniem specjalistów sposób na obronę pozycji przed rosnącą konkurencją.

Drugi największy dziennik opiniotwórczy na rynku ma problemy. Co prawda w 2005 roku jego ogólna sprzedaż spadła minimalnie do 182,7 tyś. egzemplarzy w stosunku do 2004 roku., ale drastycznie zmalała w prenumeracie - aż o 14,3 proc, ze 113,4 tys. do 97,2 tys. egzemplarzy. Czytelnicy nie poszli na razie masowo do internetu - ubiegły rok dziennik zakończył z zaledwie 83 prenumeratorami  e-wydań - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Wzrosły przychody z reklam, ale to efekt tendencji na rynku.

Nie wiadomo, kto kupi Rzeczpospolitą wycenianą na 200 mln USD. Chętnych jest ponad 7 wydawców, w tym norwescy szwedzcy, a z Polski - Agora i Infor. Zamieszanie szkodzi Rzeczpospolitej.

- Osłabia pozycję gazety i ułatwia życie konkurentom - uważa dla "Gazety Prawnej" Piotr Her, analityk Millennium Dom Maklerski.

- Im wcześniej się skończy, tym lepiej - dodaje Sobiesław Pająk, analityk CDM Pekao.

Rafał Oracz, analityk CR Media Consulting, uważa, że usprawnienia wymaga system decyzyjny związany z udziałowcem państwowym. Rzeczpospolitej dobrze by zrobiło dokończenie prywatyzacji. Dodaje, że liczba oferentów na jej udziały buduje pozytywny wizerunek, jako atrakcyjnie biznesowego medium.

Aby utrzymać pozycję, Rzeczpospolita powinna bronić profesjonalizmu, rzetelności, wiarygodności i bazy prenumeratorów. I zachować spokój. W przypadku zmian czysto redakcyjnych. Wiadomo, że dziennik szykuje zmianę makiety na mniejszą. Poza zmniejszeniem kosztów produkcji, nie przełoży się to specjalnie na wzrost sprzedaży czy czytelnictwa - czytamy w "GP".

Zdaniem Piotra Hera, w obronie pozycji rynkowej Rzeczpospolitej pomogłoby uniezależnienie jej od Skarbu Państwa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rzeczpospolita: czas na prywatyzację?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl