SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

S&P obniżył perspektywę ratingu Polski przez sytuację globalną

Międzynarodowa agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w poniedziałek perspektywę długoterminowego ratingu suwerennego Polski dla zadłużenia w walutach obcych do "stabilnej" z "pozytywnej" ze względu na pogarszającą się sytuację w otoczeniu gospodarczym i finansowym, podała agencja w komunikacie.

S&P obniżył perspektywę ratingu Polski przez sytuację globalną

Jednocześnie agencja podtrzymała długoterminowy rating Polski dla zadłużenia w walutach obcych na poziomie "A-/A-2" oraz dla zadłużenia w złotym na poziomie "'A/A-1" (z perspektywą "stabilną").

"Rewizja perspektywy ratingu odzwierciedla oczekiwany przez nas negatywny wpływ na polską gospodarkę ze strony pogarszającego się otoczenia gospodarczego i finansowego" - powiedział analityk S&P Kai Stukenbrock, cytowany w komunikacie.

"Spowalniający popyt zewnętrzny, bardziej restrykcyjne warunki kredytowania, a także mniejsza dostępność i wyższy koszt finansowania zewnętrznego doprowadzą do spowolnienia działalności gospodarczej oraz zwiększenia presji na bilans sektora prywatnego i publicznego" - czytamy dalej.

Agencja spodziewa się, że wzrost PKB Polski obniży się do poniżej 4,0% w 2009 roku (wobec 6,7% w 2007 r. i oczekiwanych przez rząd 5,5% w tym roku), a polska gospodarka uniknie recesji.

S&P zwraca jednocześnie uwagę, że deficyt na rachunku obrotów bieżących pozostaje na umiarkowanym poziomie. Agencja prognozuje też, że deficyt sektora finansów publicznych (tzw. general government deficit) utrzyma się w tym roku na ubiegłorocznym poziomie 2,0% PKB, zaś w 2009 roku nieco wzrośnie ze względu na spowolnienie gospodarcze.

W końcu sierpnia agencja podtrzymała ratingi Polski, po tym, jak w lutym br. perspektywę ratingu dla Polski dla długu w walucie obcej do pozytywnej ze stabilnej i poinformowała, że możliwe jest dalsze podniesienie ratingu, gdyby reformy rządu przyniosły spodziewane efekty.

  • Więcej informacji:
  • S&P
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: S&P obniżył perspektywę ratingu Polski przez sytuację globalną

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl