SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd oddalił powództwo Polski ws. Eureko

Sąd belgijski odrzucił powództwo Polski o unieważnienie wyroku trybunału ws. PZU.

Sąd pierwszej instancji w Brukseli oddalił powództwo Polski o unieważnienie w całości częściowego wyroku Trybunału Arbitrażowego dotyczącego PZU, wydanego na korzyść Eureko, inwestora w polskim ubezpieczycielu, podało Eureko w komunikacie w poniedziałek.

„Sąd uznał argumenty przedstawione przez Polskę za bezzasadne” – podano w komunikacie.

Sąd uznał też, że wszystkie kwestie podnoszone przez stronę polską zostały już rozstrzygnięte w orzeczeniu częściowym.

W częściowym orzeczeniu trybunał stwierdził m.in. że Polska złamała Umowę o wzajemnej ochronie inwestycji pomiędzy Polską i Holandią poprzez pogwałcenie pras inwestycyjnych Eureko oraz że „umowa prywatyzacyjna PZU nadal musi zostać zrealizowana”, przypomina holenderska firma.

Polska złożyła w Brukseli jeszcze jeden pozew, dotyczący zarzutu stronniczości jednego z arbitrów Trybunału – sędziego Stephena Schwebla. Wyrok w tej sprawie oczekiwany jest do końca tego roku, następnie będzie mogła rozpocząć się druga część procedury arbitrażowej, podało Eureko.

„Eureko jest oczywiście zadowolone z podtrzymania ustaleń Arbitrażu i podtrzymuje chęć rozpoczęcia dyskusji ze Skarbem Państwa i współpracy w celu znalezienia rozwiązania konfliktu dotyczącego PZU” – głosi komunikat.

Eureko, które ma obecnie 33% minus jedna akcja PZU, domaga się od dawna realizacji aneksu do umowy prywatyzacyjnej z 2001 roku, który daje mu prawo zakupu dodatkowych 21% akcji PZU po wprowadzeniu ubezpieczyciela na giełdę. Trybunał arbitrażowy wydał już częściowy wyrok w tej sprawie, niekorzystny dla Polski, od którego Skarb Państwa się odwołał.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd oddalił powództwo Polski ws. Eureko

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl