SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Sąd skazał hejtera. "Internet to nie jest szambo, do którego można wylewać wulgaryzmy"

Na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 10 tys. zł grzywny oraz publiczne przeprosiny w prasie skazał w czwartek Sąd Rejonowy w Gryfinie (Zachodniopomorskie) Mariusza F. za groźby karalne i obraźliwe listy adresowane do posłanki PO Agnieszki Pomaskiej.

fot. twitter SMD Pomorze‏ Article

Według ustaleń prokuratury, która oskarżyła mężczyznę, Mariusz F. miał wysyłać do Pomaskiej inkryminowane treści, z użyciem słów powszechnie uznawanych za obraźliwe w styczniu 2016 r. w kilku prywatnych wiadomościach na portalu społecznościowym. Wpisy zostały dokonane z telefonu należącego do oskarżonego.

Listy Mariusza F. dotyczyły głosowania posłanki podczas Zgromadzenia Parlamentarnego Radu Europy w styczniu 2016 r. Pomaska zagłosowała za tym, aby w Radzie Europy przeprowadzono dyskusję nt. stanu demokracji w Polsce. Jednocześnie była ona przeciwko debacie sytuacji kobiet w Niemczech. Jak wyjaśniała wtedy posłanka, było to jej pierwsze głosowanie w Radzie Europy i stąd jej pomyłka w głosowaniu. Mariusz F. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

- Zachowanie oskarżonego stanowi wyraz pogardy, uwłacza czci drugiego człowieka, a wypowiadane w treści komentarza słowa są uznawane w naszej kulturze jako wyjątkowo obraźliwe i wulgarne - powiedziała sędzia Izabela Kłodzińska-Jordan uzasadniając wyrok. Biorąc pod uwagę drastyczność gróźb kierowanych do posłanki i jej córki, sąd uznał, że w każdym przeciętnym człowieku mogły one wzbudzić uzasadniona obawę, że zostaną spełnione.

Według sądu stopień szkodliwości społecznej czynu popełnionego przez mężczyznę był wysoki. Sędzia podkreśliła, że wyrażane przez Mariusza F. groźby świadczą o wyjątkowej demoralizacji oskarżonego i braku jakichkolwiek hamulców moralnych. W ocenie sądu jego zachowanie zasługuje na szczególne napiętnowanie.

- Celem działania Mariusza F. był brutalny atak na Agnieszkę Pomaską, połączony z poważnymi i drastycznymi groźbami pozbawiania jej życia i zgwałcenia jej córki. Internet to nie jest szambo, do którego można wylewać wulgaryzmy, groźby, gdzie można zamieszczać wszystko bez żadnych oporów. Jest to przestrzeń publiczna cywilizowanego państwa prawa w jakim żyjemy - zaznaczyła sędzia Izabela Kłodzińska-Jordan.

Do społeczeństwa musi trafić wyraźny przekaz, że nie ma zgody na takie haniebne zachowania, a sprawcy tych czynów będą surowo karani. Dość mowy nienawiści w publicznej przestrzeni i społecznego przyzwolenia na wszechobecne chamstwo i psychiczną przemoc. Oprócz prewencji indywidualnej prymat musi mieć społeczne oddziaływanie tej kary - dodała. Wyrok jest nieprawomocny.

Po ogłoszeniu wyroku posłanka Agnieszka Pomaska, która była w sprawie oskarżycielem posiłkowym, powiedziała dziennikarzom, że oczekiwała od Mariusza F. skruchy. Widzę, że oskarżony nie uznał stosowanych przez siebie słów za bardzo obraźliwe. To jest przerażające, że ta osoba nie zdaje sobie sprawy z tego, że zrobiła coś złego - dodała.

Liczę, że ten wyrok będzie ostrzeżeniem. Każdego kto obraża innych, nie tylko polityków, może znaleźć się w sądzie. Traktuję tę sprawę w wymiarze społecznym. Nie będę takim sprawom pobłażała. Każdy polityk ma obowiązek walczyć z hejtem i nienawiścią. Powinniśmy tego typu zachowania piętnować - podkreśliła posłanka.

W sądzie Mariusz F., podtrzymując, że nie przyznaje się do winy potwierdził, że wysyłał wiadomości do Pomaskiej, ale jego zdaniem nie były one w swej treści ani obraźliwe ani nie zawierały gróźb. Rozprawa przed sądem jest polityczną farsą - powiedział oskarżony. Jeszcze przed wyrokiem zapowiedział, że jeśli zostanie skazany, odwoła się do wyższej instancji. Po wyroku Mariusz F. nie chciał wypowiadać się dla mediów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd skazał hejtera. "Internet to nie jest szambo, do którego można wylewać wulgaryzmy"

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jan
Brawo w koncu, nie moze byc tak ze bezkarnie rozne trole wypisuja co im sie podoba i nic sie z tym nie dzieje
24 3
odpowiedź
User
No i może to nauczy innych, że 'wolność słowa' ma swoje granice. Bo czasami na pewnych stronach to ludzie naprawdę sobie za dużo pozwalają.
17 2
odpowiedź
User
"jan" napisał(a): Brawo w koncu, nie moze byc tak ze bezkarnie rozne trole wypisuja co im sie podoba i nic sie z tym nie dzieje


tez jestem za. Robia co chca i myślą, ze w internecie sa 'niewidzialni' a co do czego przychodzi to twarzą w twarz buzia się zamyka.
19 2
odpowiedź
User
privat
Jak na razie, pomimo przeważającej ilości hejtu ze strony lewackiej, skazywani i nagłaśniani są hejterzy występujący przeciwko lewakom i zdrajcom (to co zrobiła Pomaska w PE jest zdradą interesów Polski). Poza tym cały czas manipuluje się językiem. Hejtem często nazywa się mówienie prawdy, tylko dlatego, że jest niewygodna dla lewaków.
16 33
odpowiedź
User
LasP45
Jesli ktoś mówi prawdę językiem , który nie obraża to ok, ale niektórzy naprawdę przesadzają.
12 2
odpowiedź
User
ja
Czy wy w tych mediach nie widzicie różnicy między hejtem a groźbą karalną? Bo może teraz jest w kodeksie karnym paragraf na internetowy hejt i na tej podstawie można kogokolwiek skazać?
7 2
odpowiedź
User
V2
Ciekaw jestem w jakim wieku był skazany osobnik....Brawo dla sądu.
5 2
odpowiedź
User
zed
Jak na razie, pomimo przeważającej ilości hejtu ze strony lewackiej, skazywani i nagłaśniani są hejterzy występujący przeciwko lewakom i zdrajcom (to co zrobiła Pomaska w PE jest zdradą interesów Polski). Poza tym cały czas manipuluje się językiem. Hejtem często nazywa się mówienie prawdy, tylko dlatego, że jest niewygodna dla lewaków.


Skazany nazwał Pomaskę "złodziejką". Najwyraźniej nie potrafił tej "prawdy" udowodnić w sądzie.
8 5
odpowiedź
User
ja
Ciekaw jestem w jakim wieku był skazany osobnik....Brawo dla sądu.


42 czy coś koło tego. Elektryk.
4 2
odpowiedź
User
remi
Brawo sąd! Więcej takich spraw i wyroków, może pobudzą myślenie.
7 1
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing