SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

SD RP kontra SDP: spór o siedzibę do Trybunału

Kolejny raz powraca spór stowarzyszeń dziennikarskich o stołeczny Dom Dziennikarza przy ul. Foksal.

Trybunał Konstytucyjny rozpozna 14 listopada skargę Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w sprawie zgodności z konstytucją przepisów, na podstawie których Społeczna Komisja Rewindykacyjna przyznała prawo do budynku Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.
 
Prezes SD RP Jerzy Domański jest przekonany, że nie było podstaw, by Dom Dziennikarza odebrać jego stowarzyszeniu. Prezes SDP Krystyna Mokrosińska jest z kolei zaskoczona skargą do Trybunału, przypomina bowiem, że prawa SDP do budynku przy Foksal potwierdziła już nie tylko SKR, lecz także Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy. Mokrosińska przypomniała też, że SD RP dostało od wojewody mazowieckiego nakaz eksmisji z tych pomieszczeń, który do tej pory nie został wykonany.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r. SDP zostało zawieszone, a w 1982 r. rozwiązane. Wówczas powołano komisję likwidacyjną, która zajmowała się likwidacją majątku SDP – w tym Domu Dziennikarza. Wiosną 1982 r. powstało tymczasem Stowarzyszenie Dziennikarzy PRL, któremu komisja przyznała budynek przy ul. Foksal.

Po 1989 r. SD PRL zmieniło nazwę na Stowarzyszenie Dziennikarzy RP i w dalszym ciągu użytkowało Dom Dziennikarza. Tymczasem SDP w 1989 r. zarejestrowało się ponownie – ostatni prezes „starego” SDP Stefan Bratkowski oraz członkowie władz stowarzyszenia, m.in. Jerzy Turowicz, Kazimierz Dziewanowski i Jacek Kalabiński, oświadczyli, że „nowe” SDP jest kontynuatorem tradycji i ideologii organizacji rozwiązanej w stanie wojennym.

Od reaktywacji SDP podjęło starania o odzyskanie majątku. W czerwcu 2001 r. minister spraw wewnętrznych stwierdził nieważność decyzji sprzed 19 lat o rozwiązaniu SDP. Od początku lat 90. na mocy ustawy o zwrocie majątku utraconego przez związki zawodowe i organizacje społeczne w wyniku wprowadzenia stanu wojennego postępowanie o zwrot budynku przy Foksal trwało w Społecznej Komisji Rewindykacyjnej.

We wrześniu 2001 r. SKR orzekła, że SDP – jako kontynuator organizacji rozwiązanej w stanie wojennym – ma prawo do jego majątku, w tym budynku przy Foksal.

Decyzję komisji zaskarżyło SD RP do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten w 2002 r. nie uwzględnił jednak jego argumentów i utrzymał w mocy postanowienie komisji rewindykacyjnej.

Rewizję nadzwyczajną od tego wyroku wniósł do Sądu Najwyższego Prokurator Generalny Grzegorz Kurczuk na wniosek SD RP. SN utrzymał jednak w mocy decyzję SKR, a także wyrok NSA, orzekając, że SD RP ma zwrócić majątek reaktywowanemu SDP. Po orzeczeniu SN, SDP przejęło Dom Dziennikarza.

Zapowiedziana na 14 listopada rozprawa przed Trybunałem dotyczy zgodności z konstytucją przepisów ustawy o zwrocie majątku utraconego przez związki zawodowe i organizacje społeczne w wyniku wprowadzenia stanu wojennego. Stanowiły one, że postępowanie o zwrot tak utraconego majątku prowadzi się przed Społeczną Komisją Rewindykacyjną. Według SD RP, było to niezgodne z konstytucją, bowiem tego rodzaju sprawy „powinny toczyć się przed niezawisłym sądem”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: SD RP kontra SDP: spór o siedzibę do Trybunału

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl