SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

SDP: nie ograniczenie, tylko rejestr dziennikarzy

Szefowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dementuje informacje "Newsweeka", że SDP rozważa ograniczenie dostępu do zawodu dziennikarza.

Krystyna Mokrosińska zastrzega przy tym, że w nowym prawie prasowym powinien znaleźć się zapis o rejestrze dziennikarzy.

Celem rejestru byłoby zapewnienie dziennikarzom uprawnień twórcy. Rejestr byłby prowadzony w Ministerstwie Kultury lub przez któreś ze stowarzyszeń dziennikarskich.

Jak mówi Krystyna Mokrosińska, dziennikarze są bardzo często zatrudniani jako jednoosobowe firmy, wobec tego są przedsiębiorcami, a wykonują faktycznie zawód dziennikarza. Wobec tego, SDP chce wystąpić o to, by dziennikarstwo było traktowane jako zawód twórczy. Dzięki temu dziennikarze mieliby ułatwienia podatkowe, ułatwienia w ubezpieczeniach i w kontaktach z ZUS-em.

Zdaniem Krystyny Mokrosińskiej, utworzenie rejestru dziennikarzy - twórców wymagałoby określenia kryteriów, kto jest dziennikarzem. Jej zdaniem, nie może być to jednak pretekstem do ograniczenia dostępu do zawodu.

O propozycjach wprowadzenia rejestru dziennikarzy i utworzenia dziennikarskiej korporacji pisze "Newsweek". Według tygodnika, SDP rozważa ograniczenie dostępu do zawodu dziennikarza i chce przygotować propozycje nowego prawa prasowego (więcej na ten temat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: SDP: nie ograniczenie, tylko rejestr dziennikarzy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl