SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Segment TSL - Pekaes liczy na wyraźną poprawę wyników

Operator logistyczny Pekaes liczy na zdecydowaną poprawę na poziomie przychodów i wyniku operacyjnego w 2011 w segmencie transport – spedycja – logistyka (TSL), wynika z wypowiedzi prezesa spółki Jacka Machockiego. Spółka chce kontynuować sprzedaż zbędnych nieruchomości i udziałów w spółkach: ATB Truck, Expolco i OnRoad Truck Services.

„Liczymy na zdecydowane przekroczenie w tym roku planowanego w naszej strategii wzrostu CAGR przychodów czyli 12,5% w 2010 – 2012. Podjęte działania restrukturyzacyjne mają w 2011 przynieść znaczący pozytywny efekt na poziomie operacyjnym w TSL" - powiedział Machocki dziennikarzom w czwartek.

Efekt ma być już być widoczny w I kw. 2011, gdy - według słów prezesa - wynik EBIT ma być wyższy o „kilkaset" procent wobec 6 mln zł straty operacyjnej w analogicznym okresie I kw. 2010 r.

„Dostrzegam trzy istotne czynniki ryzyka dla branży w tym roku: otwarcie rynku pracy w Niemczech i Austrii, wejście w życie opłat za infrastrukturę, czego branża nie zakumuluje i spowoduje to wzrost cen, a także ceny paliw" – zaznaczył prezes Pekaesu.

Dodał, że spółka będzie kontynuować wzrost marżowych segmentów logistyki oraz tzw. drobnicy krajowej i zagranicznej w przychodach wobec produktów całopojazdowych. W 2010 roku przychody z TSL wyniosły niemal 400 mln zł wobec 563 mln zł przychodów grupy ogółem.

„Wierzę również w rozwiązania intermodalne, dlatego będziemy rozwijać spółkę Spedcont, której Pekaes jest udziałowcem" - zaznaczył Machocki.

Spółka chce sprzedać za to udziały w ATB Truck, Expolco i OnRoad Truck Services. Prezes Pekaes zaznaczył, że wstępne oferty już są i trwa due diligence. Mają zostać sprzedane w 2011 lub najpóźniej w przyszłym roku.

„Chcemy również sprzedawać kolejne aktywa. Pod młotek idą cztery nieruchomości nieoperacyjne, hotel Słubice, stacja paliw w Szczecinie. Chcemy też przeprowadzić operację 'sell and lease' na naszych działkach w okolicach Wrocławia i Trójmiasta, gdzie po sprzedaży inwestorowi chcemy budować aktywa logistyczne" – dodał prezes, nie podając oczekiwanej kwoty przychodów finansowych z tego tytułu. 

W tym roku spółka podpisała już umowę sprzedaży nieruchomości przy ul. Grzybowskiej w Warszawie w firmą Unibep. Transakcja nie przekroczyła 30 mln zł.

Spółka miała 0,70 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w 2010 roku wobec 1,82 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 563,77 mln zł wobec 471,88 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Segment TSL - Pekaes liczy na wyraźną poprawę wyników

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl