SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sekielski i Morozowski ujawnili list Kaczyńskiego do Kwaśniewskiego

Premier Jarosław Kaczyński zaprosił listownie Aleksandra Kwaśniewskiego na rozmowę, w celu wyjaśnienia wypowiadanych publicznie przez byłego prezydenta podejrzeń, że jest podsłuchiwany.

O liście premiera poinformowali dziennikarze programu "Teraz My" w TVN, Andrzej Morozowski i Tomasz Sekielski, którzy ujawnili pismo na antenie. Aleksander Kwaśniewski zapowiedział, że odpowie na list po zapoznaniu się z jego treścią. Nie wykluczył też, że spotka się z Jarosławem Kaczyńskim.

Informację o liście premiera do byłego prezydenta potwierdził rzecznik rządu Jan Dziedziczak. Dodał, że według premiera, publicznych wypowiedzi byłego prezydenta nie powinno się zostawić bez wyjaśnień.

List podobnej treści dostał od szefa rządu były premier Leszek Miller. Według rzeczniak rządu, premier uznał, że osoby, które jeszcze niedawno pełniły tak ważne funkcje publiczne, powiny mieć jakieś potwierdzenia na to co mówią.

Aleksander Kwaśniewski zapytany w "Teraz My" o domniemany wyjazd na Ukrainę powiedział, że nie podjął jeszcze decyzji, kiedy pojedzie na Ukrainę. To się właśnie w tej chwili decyduje - powiedział.

Polski polityk jest jest szefem Instytutu Polityki Strategicznej i członkiem Rady Europejskiej Organizacji Pozarządowej w Kijowie. Te organizacje chcą się spotkać w Kijowie, aby dyskutować o kryzysie ukraińskim. Zatem - jak powiedział Aleksander Kwaśniewski- na pewno w Kijowie będzie. Jak jednak dodał, jeśli pojedzie na Ukrainę, to nie w roli mediatora.

Moim zdaniem Ukraina nie przyjmie żadnej mediacji międzynarodowej. Trzeba zastanowić się jaki scenariusz wesprzeć na Ukrainie, żeby ona nie odeszła od swoich proeuropejskich ambicji. Dzisiaj prawdziwa mediacja jaka może się odbyć na Ukrainie to mediacja między Janukowyczem, Juszczenką i Tymoszenko - przekonywał Kwaśniewski.

We wtorek na internetowych stronach tygodnik "Polityka" poinformował, że Kwaśniewski jest oczekiwany w Kijowie w nocy z wtorku na środę, na zaproszenie strony ukraińskiej.

Kwaśniewski w 2004 roku zaangażował się w "pomarańczową rewolucję" na Ukrainie. Wraz prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem oraz szefem unijnej dyplomacji Javierem Solaną uczestniczył w rozmowach ukraińskiego "okrągłego stołu" pomiędzy ówczesną opozycją i władzą.

Obecny kryzys polityczny na Ukrainie wybuchł, gdy prezydent Wiktor Juszczenko rozwiązał 2 kwietnia parlament i ogłosił przedterminowe wybory. Rządząca koalicja Partii Regionów Ukrainy, socjalistów i komunistów, kierowana przez premiera Wiktora Janukowycza, uznała dekret za niezgodny z konstytucją i odmówiła jego wykonania.

We wtorek doszło do kolejnego spotkania prezydenta Juszczenki z premierem Janukowyczem. Nie przyniosło ono żadnego rezultatu. Juszczenko po raz kolejny zapewnił, że nie anuluje swego dekretu o rozwiązaniu parlamentu i przedterminowych wyborach 27 maja.

Ukraiński Sąd Konstytucyjny rozpatrzy uchwałę o rozwiązaniu parlamentu 17 kwietnia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sekielski i Morozowski ujawnili list Kaczyńskiego do Kwaśniewskiego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl