SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sfinks zapowiada drugą ofertę publiczną

Sfinks Polska planuje wejście na zagraniczną giełdę w perspektywie 2-3 lat.

Wcześniej chce przeprowadzić drugą emisję publiczną, zapowiedział prezes spółki restauracyjnej Piotr Mikołajczyk podczas uroczystości jej debiutu na warszawskiej giełdzie w czwartek.

„Dziesięć lat czekaliśmy na spełnienie marzenia o wejściu na polską giełdę. Mamy nadzieję, że za następnych kilka lat akcje Sfinksa będą notowane na którymś z zagranicznych rynków” – powiedział Mikołajczyk.

„Za rok-dwa sięgniemy po następna porcję pieniędzy. Jeszcze jednak jest za wcześnie, by mówić o konkretnych kwotach. Najpierw musimy wykorzystać środki, które pozyskamy z warszawskiej giełdy na dalszą budowę sieci Sfinksa i Chłopskiego Jadła” – dodał.

Prawa do akcji serii F Sfinks Polska zadebiutowały w czwartek na warszawskiej giełdzie ceną 28,00 zł, równą cenie emisyjnej, podobnie jak akcje sprzedawane. Oferta publiczna objęła 500.000 akcji nowej emisji (seria F) oraz 2.779.622 akcji sprzedawanych przez Polish Enterprise Fund, który przed ofertą publiczną posiadał 31,66% akcji.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z pierwszych notowań. Ustaliliśmy widełki na poziomie 23-28 zł, a inwestorzy zapłacili górną cenę” – powiedział Mikołajczyk.

Sfinks Polska chciał pozyskać z emisji publicznej od 9,2 do 14,0 mln zł. Cena emisyjna 28 zł oznacza wpływy na poziomie 14 mln zł. Środki z oferty spółka przeznaczy na rozwój sieci restauracji Sphinx oraz Chłopskie Jadło. W latach 2006-2008 r. rocznie będzie otwieranych po ok. 20-26 nowych restauracji.

Celem ekspansji zagranicznej spółki będzie południe Europy, zapowiedział też prezes.

„Za dwa lata będziemy robić programy pilotażowe w krajach, w których panują podobne nawyki żywieniowe, co w Polsce. Działania na południu Europy prowadzi już z powodzeniem spółka Amrest. Nie wykluczone, że formuła naszych restauracji również się tam przyjmie” – powiedział Mikołajczyk.

Sfinks Polska zakłada na ten rok osiągnięcie 11,78 mln zł skonsolidowanego zysku netto, 22,28 mln zł zysku operacyjnego oraz 164,78 mln zł przychodów wobec 7,38 mln zł zysku netto, 14,9 mln zł zysku operacyjnego i 118,3 mln zł przychodów w zeszłym roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sfinks zapowiada drugą ofertę publiczną

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl