SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sieci kablowe apelują

"Uporządkować przepisy prawa autorskiego"

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Komunikacji Kablowej zwróciła się w liście otwartym do Marszałka Sejmu i Senatu oraz Premiera z prośbą o wsparcie starań, mających na celu uporządkowanie przepisów prawa autorskiego.

"Rynek telewizji kablowej to prawie 17 milionów odbiorców telewizji kablowej, którzy na skutek znowelizowanej w listopadzie br. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanęli w obliczu zagrożenia ciągłości odbioru wielu programów telewizyjnych oraz radiowych. Informujemy również, że po 1 stycznia 2003 r. operatorzy będą musieli wybierać, w zgodzie z jakimi przepisami prawa działać, czy przestrzegać ustawy o radiofonii i telewizji i Prawa telekomunikacyjnego, czy też stosować się do znowelizowanej ustawy o prawie autorskim, ponieważ wymogi tych ustaw, w istniejących warunkach, nie mogą być zachowane jednocześnie.

W trakcie nadzwyczaj krótkiego procesu legislacyjnego nowelizacji ustawy o prawie autorskim, nasza Izba wielokrotnie wskazywała na zagrożenia dla abonentów oraz istnienia branży. Opracowaliśmy propozycje zapisów uwzględniające interes wszystkich zainteresowanych i zabiegaliśmy o ich konsultacje. Nasze konstruktywne, spokojne i rzeczowe wystąpienia - w tym bezpośrednio do Marszałków i Prezydenta nie zostały uwzględnione. Prowadzenie procesu legislacyjnego z niewystarczającą starannością i jego pospieszny przebieg, całkowicie wyeliminowały możliwość podjęcia dyskusji merytorycznej.

Uchwalona nowelizacja nie dość, że nie porządkuje przepisów prawa autorskiego, to jeszcze jest źródłem chaosu. Poprzez likwidację tzw. "licencji ustawowej" i to praktycznie bez jakiegokolwiek vacatio legis, narzucono operatorom konieczność zawarcia w ciągu dosłownie kilku dni umów z nadawcami i organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, osobno dla każdego z rozprowadzanych w sieciach programów.

Nie zadbano też o spójność uchwalonej nowelizacji z innymi ustawami. Dla operatorów kluczowe znaczenie ma oczywista niespójność znowelizowanego prawa autorskiego z ustawą o radiofonii i telewizji. Z jednej strony ustawodawca żąda od operatora wprowadzania określonych programów do sieci (tzw. must carry), z drugiej nakłada nań obowiązek wcześniejszego uzyskania zgody nadawcy i innych uprawnionych z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych. Uprawniony, czy też organizacja zbiorowego zarządzania, nie ma jednak obowiązku zawarcia umowy, nie ma też żadnych limitów wynagrodzeń. Brak zgody na reemisję jednego programu, oznacza niemożność wprowadzania innych programów, rozprowadzanych w dalszej kolejności. Niczym nieograniczona swoboda organizacji zbiorowego zarządzania, grozi eskalacją żądań finansowych. Będzie to skutkowało bankructwem wielu, zwłaszcza tych mniejszych operatorów telewizji kablowych.

Ponieważ wyczerpaliśmy już wszystkie istniejące możliwości uświadomienia tych zagrożeń, mając na względzie poważne skutki finansowe i społeczne zaistniałej sytuacji, zwracamy się do Panów Marszałków Sejmu i Senatu oraz do Pana Premiera o podjęcie inicjatywy legislacyjnej w wyniku, której zostałyby wyeliminowane błędy w przyjętej pod koniec października nowelizacji prawa autorskiego.

Prosimy nie tylko o przyśpieszenie prac nad tzw. "dużą nowelizacją" prawa autorskiego - kompleksowym uregulowaniem całości problemów związanych z przestrzeganiem prawa autorskiego w Polsce, ale i o podjęcie szybkich decyzji, skutecznie ograniczających nierealne roszczenia organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, które bezwzględnie wykorzystują zaistniałą sytuację żądając 9% obrotu operatora kablowego. Operatorzy telewizji kablowych, na mocy stosownych umów przekazują uprawnionym z tytułu praw autorskich i pokrewnych kwoty liczone w dziesiątkach milionów złotych rocznie. Są to pieniądze abonentów, czyli 5 milionów polskich rodzin, korzystających z telewizji kablowej. To głównie ich dotknie ograniczenie oferty programowej i obciąży wyższy abonament.

Mając na względzie tak poważne skutki społeczne i finansowe zaistniałej sytuacji, zwracamy się do Panów Marszałków Sejmu i Senatu oraz do Pana Premiera o podjęcie inicjatywy legislacyjnej przywracającej vacatio legis w uchwalonej już nowelizacji prawa autorskiego, prosząc jednocześnie o przyspieszenie prac nad kompleksowym uregulowaniem całości problemów związanych z przestrzeganiem prawa autorskiego w Polsce." - napisał Prezes Zarządu Głównego OIGKK, Andrzej Ostrowski.


 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sieci kablowe apelują

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl