SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Silny wzrost produkcji za sprawą samochodów

Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 4,1% w stosunku do września br. i wzrosła o 14,6% w porównaniu do października 2005.

Podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w poniedziałkowym komunikacie.

„Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana ukształtowała się na poziomie o 12,5% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,5% większym w porównaniu z wrześniem br.” – czytamy w komunikacie GUS.

We wrześniu wzrost produkcji przemysłowej wyniósł - po rewizji - 11,6 % w ujęciu rocznym.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w październiku o 28,2% w porównaniu z październikiem 2005 roku i wzrosła o 4,0 % w stosunku do września 2006 roku.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wynikało, że produkcja w październiku wzrosła od 13,0 – 17,0% r/r, przy średniej na poziomie 14,5%.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w październiku 2006 roku spadły o 0,3% w stosunku do września br. i wzrosły o 3,4% w ujęciu rocznym, podał w poniedziałkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Ceny producentów we wrześniu 2006 roku wzrosły o 3,6% w ujęciu rocznym.

Najbardziej w październiku wzrosły ceny w górnictwie (21,5% r/r), ceny wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz i wodę (o 5,4% r/r) oraz w przetwórstwie przemysłowym (o 1,7% r/r). Ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 4,0% r/r.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wynikło, że wskaźnik PPI wzrósł w październiku o 3,3-3,9%, przy średniej na poziomie 3,5%.

Silny wzrost produkcji przemysłowej to efekt głównie dynamiki wzrostu produkcji samochodów. Z kolei stosunkowo niska inflacja producentów spowodowana była spadkami cen ropy i silną polską walutą. Dane nie będą miały wpływu na najbliższą decyzję Rady Polityki Pienieżnej (RPP), oceniają ekonomiści.

„Produkcja przemysłowa wzrosła głównie za sprawą wysokiego tempa produkcji samochodów. Oprócz tego na dane wpływ miał również efekt kalendarzowy” – ocenia Piotr Kalisz z Citibanku Handlowego.

Według danych Samaru, sprzedaż samochodów w październiku 2006 roku wyniosła 20,925 tys. sztuk i była o 33% wyższa niż w analogicznym miesiącu 2005 roku oraz o 9,4% wyższa niż we wrześniu 2006 roku.

Jednocześnie ekonomista ocenia, że relatywnie niski poziom wskaźnika PPI to z kolei efekt silnej polskiej waluty i zniżek cen ropy.

„Spodziewamy się, że ceny producentów w najbliższych miesiącach powinny spadać do poziomu ok. 3,1% r/r w grudniu” – napisał Kalisz w komunikacie.

Ekonomiści banku BPH podkreślają, że dynamiczny wzrost produkcji przemysłowej jest potwierdzeniem na utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego.

„Spodziewamy się, że wzrost gospodarczy w IV kw. ukształtuje się na poziomie 5,1% r/r” – napisali ekonomiści BPH w komunikacie.

Zarówno ekonomiści BPH jak i Citibanku Handlowego są zdania, że dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej i cenach producentów nie wpłyną na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

„Dane dzisiejsze są neutralne dla RPP. Rada jest bardziej skupiona na obecnej dynamice inflacji konsumenckiej” – czytamy w komunikacie BPH.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Silny wzrost produkcji za sprawą samochodów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl