SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Skarga na TVP do KRRiT

Racja Polskiej Lewicy zwróciła się ze skargą do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na Telewizję Polską za nadawanie tzw. czasie chronionym filmu "Pasja".

- Zwracamy się ze skargą z powodu nadania przez Program 1 Telewizji Polskiej w dniu 15 kwietnia 2006 roku, w godzinach 20:15 – 22:20 filmu pt. „Pasja”. Emisja tej audycji w podanych godzinach spowodowała naruszenie punktów 4 i 5 artykułu 18 Ustawy o radiofonii i telewizji z 29 grudnia 1992 -  czytamy w liście wysłanym do KRRiT.

Racja Polskiej Lewicy powołuje się na następujące zapisy, które brzmią:
punkt 4: „Zabronione jest rozpowszechnianie audycji lub innych przekazów zagrażających fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi małoletnich, w szczególności zawierających treści pornograficzne lub w sposób nieuzasadniony eksponujących przemoc”;
punkt 5: „Audycje lub inne przekazy, zawierające sceny lub treści mogące mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich, inne niż te, o których mowa w ust. 4, mogą być rozpowszechniane wyłącznie w godzinach od 23 do 6”,
a także punktu 1 paragrafu 1 Rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 20 listopada 2001 roku w sprawie szczegółowych zasad kwalifikowania, rozpowszechniania i sposobu zapowiadania audycji lub innych przekazów, które mogą zagrażać fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi niepełnoletnich, który brzmi:
„§ 1. Audycje lub inne przekazy, które ze względu na zawarte w nich treści lub ich formę mogą zagrażać fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi niepełnoletnich, w szczególności zawierające: (pkt. 1) sceny przemocy, zwłaszcza takie, w których przemoc jest sposobem rozwiązywania konfliktów lub celem samym w sobie, lub promujące stosowanie przemocy poprzez nieukazywanie negatywnych konsekwencji takich zachowań dla człowieka stosującego przemoc, nie mogą być rozpowszechniane między godziną 6 a godziną 23”.

Zdaniem przedstawicieli partii "film fabularny w reżyserii Mela Gibsona pt. „Pasja” z założenia miał prezentować sceny pełne brutalności, cierpienia, w których przemoc fizyczna i psychiczna oraz lejąca się niemal litrami krew są nieodłącznymi elementami kreującymi postać głównego bohatera. Produkcja prawie od początku do samego końca epatuje niezwykle drastycznymi ujęciami pełnymi krwi z powodu dręczenia człowieka przez innych ludzi. Naturalistyczne ukazanie biczowania, rozrywania ciała, nakładanie korony cierniowej czy ukrzyżowanie, to momenty, które stanowią główny motyw, a sprawiają wrażenie makabry, krwawej jatki".

- Nie dokonujemy oceny ze względu na wartość merytoryczną i artystyczną produkcji, zauważamy natomiast, że emisja filmu w godzinach 20:15 – 22:20 stanowi poważne naruszenie prawa przez Telewizję Polską. Pod uwagę należy wziąć fakt, że produkcje tego typu – z uwagi na dobro widzów małoletnich - mogą być nadawane tylko i wyłącznie w godzinach 23:00 – 6:00. Telewizja jednak najwidoczniej świadomie postanowiła złamać przepisy ustawy i rozporządzenia poprzez rozpowszechnianie audycji zagrażającej psychicznemu i moralnemu rozwojowi małoletnich. Ukazane drastyczne, brutalne sceny mogą mieć niezwykle poważny szkodliwy wpływ na zdrowie i rozwój osób niepełnoletnich, które powinny być szczególnie chronione przed treściami pełnymi przemocy. Jednak TVP zlekceważyła dobro swoich młodych widzów i zagrała na najniższych emocjach, świadomie wywołując szok, zniesmaczenie i obrzydzenie. Zauważmy również, że film został nadany w czasie prime time, a do tego w dniu świątecznym, kiedy zdecydowana większość polskich rodzin spędzała wieczór przed telewizorem, wspólnie oglądając nadawane programy.
W związku z poważnym naruszeniem przez Telewizję Polską polskiego prawa, obowiązujących norm i dobrych obyczajów oraz jawne propagowanie treści szkodliwych społecznie, wnosimy o podjęcie stosownych, określonych przepisami, działań wobec nadawcy. Prosimy również o poinformowanie o podjętych krokach
-  czytamy w liście do KRRiT.

TVP ma ustosunkować się do skargi, jak tylko stacja otrzyma pismo z KRRiT.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skarga na TVP do KRRiT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl