SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Skargi do KRRiT na „Studio Polska”. Nowoczesna bojkotuje program

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły 22 skargi na ostatni odcinek program „Studio Polska” w TVP Info. Skarżący zwracali uwagę na podaną przez Macieja Pawlickiego nieprawdziwą informację. - Podjęliśmy decyzję o bojkocie „Studio Polska” dopóki prowadzącym jest Pawlicki, który prowadzi program w nierzetelny sposób - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl poseł Katarzyna Lubnauer, rzecznik prasowa Nowoczesnej.

Maciej Pawlicki, fot. TVP Info Article

W sobotę na antenie TVP Info wyemitowano program publicystyczny „Studio Polska”. Zaczął się od podania informacji o zatrzymaniu Ryszarda P., lidera Nowoczesnej. Prowadzący Maciej Pawlicki wprowadził tę informację słowami: - Ten program mieliśmy zacząć inaczej, ale poproszony zostałem o odczytanie pilnego komunikatu.

Po chwili Pawlicki odczytuje komunikat: „Dziś około 21 funkcjonariusze Urzędu Ochrony Państwa zatrzymali posła Ryszarda P. przewodniczącego partii Nowoczesna. Prokuratura postawiła zarzut szpiegostwa na rzecz obcego państwa, jest domniemanie, że chodzi o Rosję. W tej chwili trwa posiedzenie Sejmu w sprawie immunitetu posła Ryszarda P.” I zapowiada, że odniosą się do niego zaproszeni goście. Ale ostatecznie sam wyjaśnia, że zatrzymania nie było, a tak właśnie wygląda fabrykowanie informacji, czemu ma być poświęcony program.

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły dotąd 22 skargi od osób prywatnych, które oglądały sobotni odcinek „Studio Polska”. Wśród nich jest kilku posłów Nowoczesnej - Grzegorz Furgo, Michał Stasiński i Marta Golbik, którzy zgłosili do KRRiT wspólną prywatną skargę na audycję.

- Treść skarg dotyczy etyki dziennikarskiej, stylu podania informacji przez prowadzącego audycję, które mogły wywołać niepokój wśród widzów - przekazuje portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe KRRiT.

Zgodnie z procedurą Krajowa Rada zwróci się teraz do Telewizji Polskiej o materiał z odcinkiem oraz stanowisko w sprawie.

- W najbliższych dniach do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynie skarga zarządu partii Nowoczesna, którą przygotowują prawnicy. Podjęliśmy też decyzję o bojkocie „Studio Polska” dopóki prowadzącym jest pan Maciej Pawlicki, który prowadzi program w nierzetelny sposób - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl poseł Katarzyna Lubnauer, rzecznik prasowa Nowoczesnej.

Lubnauer tłumaczy, że w programie „Studio Polska” nie będą pojawiać się posłowie i członkowie Nowoczesnej. Bojkot nie dotyczy jednak całej TVP Info, to znaczy, że politycy partii Ryszarda Petru będą nadal przyjmować zaproszenia do programów publicystycznych.

W niedzielę, posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska wyszła z programu „Woronicza 17”, w proteście przeciwko podaniu przez Pawlickiego informacji o zatrzymaniu lidera partii. Z kolei Maciej Pawlicki w rozmowie z Wirtualnemedia.pl ocenia, że sprawa została sztucznie rozdmuchana przez posłankę Nowoczesnej. - Myśmy to zrobili, żeby pokazać, że kłamstwo trzeba szybko prostować, wtedy sprawa kończy się śmiechem i ulgą. Inaczej jest, kiedy zostawiamy kłamstwo niesprostowane - ono zaczyna żyć swoim życiem i może być nie do wyprostowania. Mówiliśmy to w kontekście używania przez niektóre zachodnie media sformułowania „polskie obozy śmierci”. Informację o Ryszardzie Petru od razu sprostowałem, ale pani posłanka zachowuje się tak, jakby nie zauważyła tego sprostowania. Widocznie ta rzeczywistość, w której kłamstwo wciąż istnieje, bardziej jej odpowiada - konkluduje Maciej Pawlicki.

„Studio Polska” jest emitowane w TVP Info w sobotnie wieczory od 30 kwietnia ub.r., prowadzącymi są Maciej Pawlicki i Katarzyna Matuszewska. Pierwsze odcinki programu oglądało średnio 365 tys. widzów.

Według danych Nielsen Audience Measurement w ub.r. średni udział TVP Info w rynku oglądalności telewizji wyniósł 3,26 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skargi do KRRiT na „Studio Polska”. Nowoczesna bojkotuje program

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
krytyk
No to się TVP zaorało. Oczywiście tzw. nowi widzowie TVP (czytaj: suweren) na pewno będzie pisali, że są zadowoleni, bo nie będą musieli słuchać "tych kłamstw z Nowoczesnej", ale to będzie połowiczna radość ;) Bo TVP dało Nowoczesnej słuszne powody, aby ich bojkotować. TVP zrobiło to na własne życzenie i teraz pałeczka stoi po stronie TVP, aby z tego jakoś wybrnąć. O wybrnięciu z klasą nie mówię, bo TVP za Kurskiego nie ma żadnej klasy.
25 23
odpowiedź
User
NiePatriota
Studio Polska ? Chyba Studio Wolska . Pan Pawlicki startował z list PiS w wyborach . Taka to telewizja publiczna . Publiczne jest to, co pisowskie . PiS chyba nauczył się tego od SLD, jak rządziło . No , w końcu przez jakiś czas żyli w całkiem dobrej symbiozie w TVP . Wtedy postkomunizm jakoś nie kuł w oczy ;-)
23 20
odpowiedź
User
cv
Nowoczesna samoogranicza się z wizyt w tv. Co za wspaniała wiadomość.
24 22
odpowiedź
User
a coście uczynili jednemu .....
Te wszystkie kłamstwa TVPiS to jest efekt katolików, uczniów Chrystusa, wiernych dzieci Kościoła Katolickiego i Episkopatu. Patrzcie im na ręcę i na brzuchy. Słuchajcie jak łżą między różańcem a Ojcze nasz (czy OJCZE Tadeuszu MASZ 26 milionów). Wszystkie te Ziemce Świecińskie Pawlickie Kołodziejskie Kruki Kurski i Rytel-Adrianik to wierna trzódka KOŚCIOŁA RZYMSKOKATOLICKIEGO.
18 27
odpowiedź
User
Wojteq
Prowadzący program Studio Polska na temat kłamstwa w dziennikarstwie podaje fałszywą informację i NATYCHMIAST ją prostuje - taki był FAKT.

Określenia użyte przez autora tego artykułu oraz innych czołowych dziennikarzy zniekształcają to, co się wydarzyło
a są to określenia:
autora - "Po wyemitowaniu przez TVP Info informacji" - brak info w zajawce o natychmiastowym sprostowaniu sugeruje, że celem przekazu było wprowadzenie odbiorców w błąd a nie uświadomienie siły rażenia kłamstwa
Kamil Durczok - "Fałszywka z Petru" - natychmiast sprostowane kłamstwo określane jest przez profesjonalnego dziennikarza fałszywką - gratulacje - okazuje się z igły mogą powstać widły
P. Hening-Kloska - "Co dalej? PiS zatrzyma Ryszarda Petru na 48 h, a potem oznajmi, że się pomyliło?" fajna sugestia - tylko być może całkowicie kłamliwa, ale kto by na to zwracał uwagę
B. Tadla - "walec by po nas przejechał gdyby TVP zrobiła to przed dobrą zmianą" - następna dziennikarskie gdybanie, dziwne tylko, że wobec zwierzchników sprzed dobrej zmiany
D. Wielowieyska - "Czekam na żart TVP w stylu: Antoni Macierewicz szpiegiem Putina" - komentowany fakt TO NIE BYŁ ŻART, a w związku z tym nasuwa się pytanie - czym jest ten komentarz?
13 4
odpowiedź
User
stansfield
PiSobolszewia z krzyżem w ręku nazywający siebie jedynymi prawdziwymi katolikami i Polakami. W tych kłamliwych komunistycznych pyskach nie brzmi to jednak po chrześcijańsku...
15 14
odpowiedź
User
WueF
Wszystko to udowadnia, że TVP jednak jest pluralistyczna!!!! To znaczy chciałaby być. Zaprasza do swoich programów nie tylko przedstawicieli PiS, ale też PO czy Nowoczesnej. Jest pluralizm? Jest!

Problem tylko w tym, że sami przedstawiciele innych partii najwidoczniej nie lubią pluralizmu... Urządzają jakieś śmieszne i dziecinne bojkoty, straszą, że nie będą przyjmować zaproszeń... A potem będzie płacz, że TVP jest jednostronna i nie zaprasza do swoich programów lewaków. No przecież LEWACY SAMI BOJKOTUJĄ PROGRAMY TVP!!! Widocznie bardziej im pasowało, kiedy TVP była faktycznie jednostronna (do grudnia 2015 roku).
12 17
odpowiedź
User
dim
Pawlicki powiedział, a redakcja programu i współprowadząca nie wiedzieli, że powie? żenada, cały ten program to jedna wielka demagogia i kłamstwo, wychodzą ze studia gorliwi zwolennicy partii rządzącej zniesmaczeni sposobem prowadzenia i chamstwem prowadzących
10 7
odpowiedź
User
zoo
Niech sie tym parlament europejski, komisja europejska albo merkel. Polaczki nie sa zdalni do dobrego rządzenia!
4 7
odpowiedź
User
XX
ciekawe czemu akurat poseł Ryszard P. został wybrany na ofiarę tego żartu... Mogli przecież powiedzieć np. "prezes wszystkich prezesów oddał kota do schroniska, bo jego dziewczyna ma alergię" ;)
14 7
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing