SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Skrzypek: Inflacja może spaść poniżej 2,5-proc. celu NBP w 2009 r.

Ze względu na ryzyka po stronie cen regulowanych, którymi zawiadują instytucje zależne zarówno od rządu, jak i od samorządów, spadek inflacji nie będzie tak dynamiczny, jakiego można by oczekiwać. Niemniej jednak inflacja może spaść w tym roku poniżej 2,5-proc. celu Narodowego Banku Polskiego (NBP), wynika z wypowiedzi prezesa NBP Sławomira Skrzypka dla agencji ISB.

Skrzypek: Inflacja może spaść poniżej 2,5-proc. celu NBP w 2009 r.

"W dalszym ciągu projekcja NBP wskazuje znaczące obniżenie się inflacji w tym roku, ale są również ryzyka - polityka regulatora zależnego od rządu oraz regulatora od rządu niezależnego. Te drugie to jednak koszty najbardziej odczuwalne przez konsumentów i niestety stale rosnące, np. wody, śmieci, ścieków, które są niestety zależne od samorządu" - powiedział Skrzypek w wywiadzie dla ISB.

Zdaniem prezesa NBP, to ryzyko powoduje, że inflacja spada wolniej niż by mogła, podczas gdy inne kraje są zagrożone deflacją.

"Niemniej nasza inflacja powinna się dalej kierować ku celowi, ale mogą się pojawić pewne przesunięcia co do momentu jego osiągnięcia i zejścia poniżej. Nadal uważam, że może to nastąpić jeszcze w tym roku, ale jest to obarczone wymienionymi wcześniej ryzyka" - zaznaczył Skrzypek.

"Należy dodać, że wkrótce czekają nas Święta Wielkanocne i będziemy obserwować, co stanie się wówczas z cenami żywności, które - jak oczekujemy - powinny spadać w drugiej połowie roku. Niemniej inflacja będzie zbliżała się do celu, pytanie tylko, czy nasza projekcja się zrealizuje w szybszym czy nieco wolniejszym tempie" - podsumował Skrzypek.

Inflacja w lutym 2009 r. wyniosła 3,3% wobec 2,8% (po korekcie) zanotowanych w styczniu. Natomiast opublikowana w lutym centralna ścieżka projekcji inflacyjnej NBP zakłada, że średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 3,2%, w roku 2010 spadnie do 1,9%, zaś w 2011 roku - do 0,9% wobec 4,2% zanotowanych w 2008 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skrzypek: Inflacja może spaść poniżej 2,5-proc. celu NBP w 2009 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl