SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Skrzypek: Jesteśmy nadal w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) jest nadal w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej, wynika ze środowej wypowiedzi prezesa Narodowego banku Polskiego (NBP), Sławomira Skrzypka.

"Dzisiejsza obniżka stóp procentowych nie jest sygnałem, że to koniec cięć. RPP jest nadal w fazie łagodzenia polityki pieniężnej" - powiedział na konferencji prasowej Skrzypek.

Prezes poinformował również, że Rada dyskutowała na temat obniżenia stopy depozytowej, ale nadal nie ma pewności, że ten kanał oddziaływania na rynek będzie skuteczny. Jako przykład podał wcześniejszy wykup obligacji przez bank centralny, po którym 8 mld zł natychmiast wróciło do NBP.

"Jesteśmy gotowi w każdej chwili podjąć wszelkie działania zwiększające płynność sektora bankowego, ale musimy mieć pewność, że działania te przyniosą oczekiwany skutek" - wyjaśnił Skrzypek.

Prezes dodał także, że Rada coraz mniej obawia się o sytuację na rynku walutowym i zaznaczył, że po dzisiejszej decyzji złoty wyraźnie się umocnił. Jego zdaniem wahania kursu jest przede wszystkim pochodną niepewnej sytuacji w regionie. Oczekuje jednak, że Polska będzie coraz lepiej postrzegana przez inwestorów, tym bardziej, że nasze fundamenty i perspektywy są znacznie lepsze niż innych krajów europejskich.

"Nadal uważam, że wzrost gospodarczy Polski w 2009 r. będzie dodatni i będziemy pod tym względem jednym z nielicznych wyjątków" - przewiduje Skrzypek.

RPP obniżyła w środę - po raz piąty z rzędu - stopy procentowe, tym razem o 25 pb. Od czwartku, 26 marca, główna stopa referencyjna wynosić będzie 3,75%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skrzypek: Jesteśmy nadal w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl