SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Skype chce zrezygnować z pobierania opłat

Skype przedstawił wczoraj najnowszą wersję swojego oprogramowania - Skype 3.0 dla Windows.

Skype – firma internetowa umożliwiająca swoim użytkownikom przeprowadzanie rozmów w technologii VoIP zaprezentowała w środę oprogramowanie z automatyczną funkcją „kliknij aby zadzwonić” pozwalającą na łatwiejsze robienie zakupów i zachęcająca użytkowników do wstępowania do grup dyskusyjnych.

Dyrektor naczelny Skype-a Niklas Zennstrom powiedział, że nowy Skype 3.0 ma pomóc firmie wyjść z zależności od zysków za połączenia telefoniczne. W tym roku firma oczekuje 195 milionów dolarów zysku, czyli o 225% więcej niż w roku 2005. „To dzięki temu, że prezentujemy coraz więcej serwisów przeznaczonych dla handlu w Internecie” mówi Zennstrom.

Oprogramowanie Skype (w Polsce partnerem firmy jest Onet.pl) pozwala na bezpłatne rozmowy pomiędzy użytkownikami, za pomocą ich komputerów. Ponadto możliwe jest wykonywanie tanich połączeń z komputera na telefon stacjonarny lub komórkowy znajdujący się w dowolnym kraju, w dowolnej sieci. Na rynku dostępne są też specjalne telefony, skonfigurowane ze Skypem i ułatwiające przeprowadzanie rozmów. Skype 3.0 jest zaprojektowany dla komputerów opartych o system operacyjny Windows. Inne funkcje Skype-a pozwalają między innymi na wysyłanie wiadomości tekstowych aż 100 osobom jednocześnie. Dla tych osób za pomocą funkcji Skypecast można też nadawać na żywo audycje radiowe. „Kiedy Skype zaczynał, umożliwiał komunikację między dwojgiem ludzi. Dziś umożliwia publiczną dyskusję na każdy temat”. Publiczny czat, który rozpoczyna i moderuje dowolny użytkownik może być również przekształcony w bloga, stronę internetową, lub na nich oparty.

“Kliknij aby zadzwonić” jest technologią, polegającą na tym, że internauta znajdujący się na dowolnej stronie internetowej może kliknąć w podany numer telefonu, np. do firmy na której stronie się znajduje. To jedno kliknięcie powoduje uruchomienie Skype-a i nawiązanie połączenia. Skype 3.0 automatyzuje ten proces ograniczając go do jednego kliknięcia.

Pierwsze próby wdrożenia tej technologii pojawiły się, gdy rok temu internetowy serwis aukcyjny eBay zawarł strategiczną umowę ze Skype-m w transakcji wartej 4 miliardy dolarów.

“Naszym głównym, długoterminowym celem jest zrównanie zysków z handlu internetowego i usług telekomunikacyjnych” powiedział Zennstrom agencji Reutera. Przemawiając na corocznej konferencji przemysłu internetowego Web 2.0 w San Francisco Zennstrom wielokrotnie powtarzał, że Skype musi przestawić swoje główne źródło dochodu z rozmów telefonicznych np. na branżę reklamową, tak aby wszystkie rozmowy telefoniczne móc uczynić wolnymi od opłat. Jak to zrobił na okres próbny na terenie Francji.

Zamierzenia będą mogły być zrealizowane dzięki dwóm strategicznym partnerom biznesowym. W 2007 roku eBay zawarł umowę o współpracy z Yahoo na terenie Stanów Zjednoczonych i Google, poza USA. „Przygotowujemy zupełnie nowy serwis e-commerce, ale dziś za wcześnie o nim mówić, dopiero nad nim pracujemy” mówi tajemniczo Zennstrom.

Ze Skype-a pod koniec września mogło korzystać 136 milionów osób. To znaczy, że od czerwca do września liczba użytkowników wzrosła o 23 miliony.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skype chce zrezygnować z pobierania opłat

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl