SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Social media: podsumowanie 2016 roku, prognozy na 2017 (agencje)

Kolejną część naszego podsumowania mijającego roku w branży social media stanowią komentarze menedżerów z agencji marketingowych. Wypowiadają się przedstawiciele takich firm jak m.in. Truly, MEC, Whites, FaceAddicted, LifeTube i BrandLab.

Article

Paweł Jaroszyński, head of social media w agencji Pitted Cherries

Wydarzenie roku
W Polsce - zniknięcie na jeden dzień liczby polubień facebookowych fan stron i związana z nim panika branży i klientów. Ale jak to? Czy to tak na zawsze?

Na świecie - zdjęcie Seleny Gomez z butelką Coca Coli zbierające rekordową liczbę polubień na Instagramie :) i zmiany wprowadzone na tym serwisie - nowe logo, inferfejs czy też przejęcie przez Instagram funkcjonalności SnapChata za sprawą Instagram Stories.

Sukces roku
W Polsce - myślę, że o wielkim sukcesie może mówić cała branża. W tej chwili nikt już nie zastanawia się, czy wydatki na reklamę w Internecie wyprzedzą budżety wydawane na telewizję, ale kiedy tak się stanie. Złote czasy nastały również dla firm zajmujących się produkcją video na potrzeby Internetu.

Na świecie - o wielkim sukcesie może mówić przede wszystkim Facebook. Zmiany, które ten serwis wprowadzał w 2016 roku okazywały się krokami w słusznym kierunku.

Porażka, rozczarowanie roku
W Polsce - bezceremonialna samowolka Facebooka w cenzurowaniu treści narodowych. W konsekwencji - jednoznaczne opowiedzenie się tej platformy po jednej ze stron sporu politycznego w Polsce. Usuwanie profili legalnie działających organizacji i cenzurowanie legalnego w Polsce symbolu to gruba przesada.

Na świecie - oczywiście Vine i jego spektakularny upadek. Platforma z teoretycznie ogromnym potencjałem nie potrafiła sobie poradzić na rynku. Szkoda. Wielkim sukcesem i zarazem porażką okazała się gra Pokemon GO. Gigantyczny sukces (w pewnym momencie ludzi wpatrzonych w ekran smartfona można było spotkać dosłownie wszędzie), a następnie dość nagły i niespodziewany spadek zainteresowania konsumentów. Nagle cały wielki szum się po prostu rozproszył.  

Człowiek roku
W Polsce - oczywiście Cacao DecoMorreno, autor bijącej rekordy popularności w polskich mediach społecznościowych książki pt. „Najwyższa jakość” :)

Na świecie - kolejny rok z rzędu jest nim Mark Zuckerberg. Dlaczego? Bo jego platforma cały czas nadąża za konsumentem. W 2016 roku Facebook wciąż eksperymentuje i nie boi się testowania nowych rozwiązań. Dzięki temu jeszcze bardziej umacnia swoją pozycję.

Serwis, kampania, projekt roku
W Polsce - content wideo wypuszczany przez Allegro w mijającym i jeszcze wcześniejszym roku to prawdziwa petarda. Bardzo mocna realizacja w parze z mega kreatywnymi pomysłami. Nie przypominam sobie lepszego jakościowo contentu video w Polsce.

Na świecie - szalony taniec Margaret Qualley w teledysku promującym nowy zapach Kenzo. Christopher Walken może być dumny. Bardzo podobała mi się także reakcja norweskich linii lotniczych: „Tickets to Los Angeles. Brad is single”, która ukazała się dzień po tym, jak Brad Pitt i Angelina Jolie ogłosili, że się rozwodzą.

Premiera, nowość roku
W Polsce - wejście na polski rynek aplikacji indaHash, łączącej świat marek z instagramowiczami. Czyli zautomatyzowanie procesów współpracy influencerów z markami.

Na świecie - wreszcie doczekaliśmy się wprowadzenia przez Facebook reakcji. Do tradycyjnego kciuka dodano aż pięć nowych emotek. Z początku konsumenci nie zwracali na nie większej uwagi. Jednak wraz z ewolucją contentu wideo, powoli się do nich przekonywali. Bitwy na serduszka lub lajki i streaming na żywo z emotkami komentujących użytkowników, to dziś standard na niemal każdym fanpage’u.

Trend roku
W Polsce - content wideo i transmisje na żywo, które szturmem zdobywają nasze facebookowe tablice. Polskie social media w 2016 roku wyraźnie skręciły w stronę ruszających się obrazków.

Na świecie - transmisje wideo. Wykorzystują je marki, politycy, celebryci, zespoły muzyczne, kluby sportowe i miliony zwykłych użytkowników. Ten trend naprawdę sporo namieszał w mijającym roku.

 


Mateusz Walkowiak, head of Socialyse (Havas Media Group)

Wydarzenie roku
W kategorii pojedynczego strzału - „Pokemon Go”. Można oceniać dowolnie, oczywiście szybko się skończyło, ale sukces tej gry pokazał bardzo wiele niewykorzystanych jeszcze możliwości. Długoterminowo nacisk na rozwój Facebook Messengera, gdyż w dużej mierze zdefiniuje on kierunek, w jakim będą się rozwijać social media i za czym będą musiały podążyć marki i agencje. Jeszcze bardziej spadnie znaczenie contentu publikowanego na Facebooku na co dzień, na rzecz rozwiązań kampanijnych i naturalnie wspieranych rozwiązaniami płatnymi. Wyboru nie będzie. Kampania wyborcza w USA. Jakkolwiek by jej nie oceniać, wpływ social media był istotny.

Sukces roku
Snapchat. Nadal krok przed potężną konkurencją, wyznaczający kierunki i zaskakujący kolejnymi krokami.

Porażka, rozczarowanie roku
Wideo na Facebooku. Pomijając już samą kwestię wadliwego zliczania, do tego nadal mało sensowna mierzalność sztucznie budująca popularność, jak i brak realnej odpowiedzi na odpływ contentu i zaangażowania do innych kanałów. Wprowadzanie nowych możliwości, live streamingu, wideo 360 etc. nadal nie jest adekwatną odpowiedzią w walce z YouTube i Snapchatem, a niezmienny brak rozwiązań dla twórców treści oznacza, iż w tym kontekście Facebook rok 2016 przespał i działania były doraźne. Dalszy, dramatyczny spadek jakości treści na stronach głównych wiodących portali i dominacja clickbaitingu. Licytowanie się na zasięgi i traktowanie ich jako podstawowy KPI. Zagubienie się Twittera.

Serwis, kampania, projekt roku
„Legendy Polskie”. Wirtualna Polska w szerokim ujęciu. Michał Szafrański, konsekwencja działań i sukces jego książki. Świąteczna kampania Allegro, której fenomenu, przyznaję, nie rozumiem, ale nie sposób nie docenić efektów.

Premiera, nowość roku
Boty na Facebooku w kontekście tego, jak wiele mogą zmienić w bardzo wielu aspektach. Od sprzedaży, przez obsługę klienta, po ogrom możliwości informacyjnych/ułatwiających ludziom życie/pomagających w sytuacjach kryzysowych, tak w przypadku pojedynczych jednostek, jak i dużych wydarzeń.

Trend roku
Nadal wideo. Podobnie jak w roku ubiegłym w kontekście dalszego rozwoju live streamingu i aktualności treści, lecz przede wszystkim jako oś walki pomiędzy Facebookiem (Instagramem) i Snapchatem. Wideo jako format stale zmieniający sposób konsumpcji treści, zwłaszcza na mobile i wymuszający zmiany w ich tworzeniu.

Prognoza na 2017 rok
Zachowawczo, gdyż mijający rok pokazał, że zbyt dalekie wychodzenie w przyszłość może być bardzo karkołomnym: to będzie rok komunikatorów. Prawdopodobnie Facebook Messengera, przynajmniej w Polsce. Tak w kontekście działań reklamowych, jak i angażowania użytkowników. Wraz z kolejnymi dobudowywanymi funkcjami, a także poszerzającymi się możliwościami płatnych rozwiązań dla marek, to komunikatory, a póki co Facebook Messenger, staną się podstawowymi kanałami social media, zwłaszcza z perspektywy samych użytkowników, dla których mają szansę stać się narzędziem nie tylko integrującym wiele aktywności, ale i ingerującym w realną rzeczywistość. W Polsce wreszcie jeszcze bardziej e-sport, zwłaszcza w kontekście telewizji.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Dołącz do dyskusji: Social media: podsumowanie 2016 roku, prognozy na 2017 (agencje)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl