SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Social media: wydarzenia i trendy z 2021 roku, prognozy na 2022 roku

Co najważniejszego wydarzyło i zmieniło się w minionym roku w branży mediów społecznościowych, jakie mogą być trendy w 2022 roku? Zapraszamy do lektury ostatniej część podsumowania sektora social mediów.

Patrycja Orłowska, head of social media & video projects w Ringier Axel Springer Polska

Wydarzenie roku
Bez wątpienia jest to globalna awaria Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp, Messensger). To było kilka godzin, które bardzo zmieniły zasady gry i ten krótki czas był olbrzymim ciosem dla biznesów opartych na tych platformach. Wiele osób straciło możliwość komunikacji z najbliższymi, ale także z fanami.  Z drugiej strony stało się to wyjątkową szansą na znaczące zwiększenie zasięgów na innych platformach i stało się źródłem dobrych kontekstów w real time marketingu. Myślę, że to „ćwiczenie” na pewno dało do myślenia całej branży.
 
Najważniejsze trendy w 2021 roku, trend na 2022
Jeśli chodzi o 2021 rok to na pewno trend wyznaczył Tik Tok. Przedarł się do mainstreamu i cały czas rozwija się, poszerza grono odbiorców i twórców. Drugim trendem dla mnie to kontent audio: podcasty, słuchowiska, audioroomy, których przybyło i przybywa. Marketingowo ten rok należał do zrównoważonego rozwoju i ten trend dalej będzie się utrzymywał. Jeśli chodzi o media to wyzwaniem jest wojna świata nauki z pseudonauką i weryfikowanie informacji rozchodzących się masowo w mediach społecznościowych. Tutaj wielką, pozytywną rolę odegrają profile zaufanych i wiarygodnych serwisów informacyjnych.

Jeśli chodzi o 2022 rok, to głównym trendem będzie rozwój treści płatnych. Platformy social media wprowadzają gotowe rozwiązania, żeby monetyzować treści tworzone przez użytkowników. Z plusów - będzie większa orientacja na potrzeby użytkowników, którzy staną się klientami. Kolejny trend to odpowiedzialność influcencerów za reklamowane produkty. Coraz więcej osób się tym interesuje, weryfikuje i rozlicza publicznie, sprawą zajął się nawet UOKiK.

Co pandemia zmieniła w mojej branży w 2021 roku?
Na pewno dużą zmianą było uaktywnienie się w debacie publicznej grup podważających naukę. Wcześniej to były raczej zamknięte grupy, a dziś to już publiczne posty oraz wiele osobistych oświadczeń.

Największe wyzwanie na 2022 rok
Wydaje się, że jest nim stałe wyzwanie, jak skutecznie pokazywać swój brand w nowych rozwiązaniach social mediowych, jednocześnie zachowując swoje DNA.

 


Joanna Rechnio, koordynator działu social media w 4People

Wydarzenie roku
Zmiana nazwy spółki Zuckerberga z Facebook na Meta, co oznacza, że cały ekosystem będzie zmierzał w kierunku Metaversum. Staje się to niejako punktem zwrotnym w dalszym kreowaniu przyszłości mediów społecznościowych, które mają zmierzać do stworzenia wirtualnej przestrzeni. W Metaversie zacierają się granice między wirtualną rzeczywistością, a światem rzeczywistym.

Na platformie LinkedIn zmiana limitu znaków w publikacjach z 1300 do 3000 znaków. Daje większe możliwości tworzenia merytorycznych, wartościowych treści.

Najważniejsze trendy w 2021 roku, trend na 2022

2021
    Komunikacja za pośrednictwem krótkich (do minuty) filmów, którego format jest stosowany na TikToku
    Autentyczność marek oraz osób w różnych obszarach mediów społecznościowych
    Live commerce, czyli sprzedaż w formie trwającej transmisji live
    Podcasty
    Na LinkedIn profile osobiste zostały wzbogacone o kontrowersyjny "Tryb Twórcy", Cover Story czy powiadomienia o wszystkich nowych publikacjach na profilu osoby, której klikniemy ikonę dzwoneczka
    Na LinkedIn strony firmowe zyskały nowe narzędzia, takie jak "Moja firma", rozbudowane strony produktowe, opcje tworzenia artykułów, czy w obszarze analityki - update zakładki z konkurencją oraz nową dotyczącą Employee Advocacy.
    LinkedIn Live także ewoluuje i integruje się mocno z LinkedIn Events, oferując kompleksowe narzędzie dedykowane organizatorom wydarzeń online.

2022:
    Treści oraz materiały tworzone przez AI
    Tokenizacja wielu cyfrowych dóbr
    Tworzenie własnych społeczności
    Employee Advocacy na LinkedIn, mocniejsze zaangażowanie pracowników firm w tworzenie treści na tej platformie

Co pandemia zmieniła w mojej branży w 2021 roku?
    Zwiększona konkurencja wśród reklamodawców na portalach społecznościowych, czego efektem są większe stawki za reklamę
    Wzrost udziału TikToka na tle innych platform
    Zwiększenie znaczenia mediów społecznościowych w marketingu firm na wielu rynkach
    Rozwijający się marketing webinarów z wykorzystanie do promocji social mediów
    Częstsze wykorzystywanie LinkedIn w procesie rekrutacji, promocja ofert pracy

Największe wyzwanie na 2022 rok
Największym wyzwaniem będzie prowadzenie angażującej komunikacji przez marki na stronach firmowych na LinkedIn.
Liczne ograniczenia w prywatności wymuszą zmianę podejścia do tworzenia Facebook Ads.
Tworzenie autentycznych treści video na TikToka w imieniu firm i marek.

 


Aleksandra Szymańska, social media specialist w Agencja.com

Wydarzenie roku
Zdecydowanie świąteczna kampania „Jestem kobietą” sieci sklepów z biżuterią YES. Kampania pokazywała kobiety z różnych grup społecznych, wiekowych, środowisk. Akcja zwraca uwagę na brak jednej definicji kobiecości. W kampanii YES docenia się prawdziwy przekaz. To ciekawa alternatywa dla ubiegłorocznej reklamy jednego z salonów biżuterii, której bajkowy klimat niezbyt przypadł do gustu internautom. Główne przesłanie mówi:

„Chcemy tworzyć świat, w którym wszystkie kobiety, zamiast NO, słyszą YES".
Zaskakujące jest to, że reklama okazała się na tyle kontrowersyjna, że TVP odmówiła jej emisji. Dyskusję w social mediach wywołała również kreacja H&M z hasłem: „Mężczyzna nie prosi o pomoc”. Komentujący podnosili temat promowania toksycznych wzorców męskości. Zauważali, że to szczególnie nie na miejscu w kraju, w którym mężczyźni popełniają samobójstwa średnio siedem razy częściej niż kobiety. HM przeprosił za kampanię.

Najważniejsze trendy w 2021 roku, trend na 2022
Coraz więcej platform stawia na monetyzację. Zarabianie na tworzeniu contentu w social mediach nie dziwi już dziś nikogo, ale czeka nas dalszy rozwój tego segmentu. Przykładem może być testowanie funkcji „tips” na TikToku. Jeśli wersja beta wypadnie pomyślnie, napiwki dla twórców mogą być wprowadzone już w 2022 roku. Platformy stają się również wielkim sklepem - powstaje coraz więcej pomysłów na to, w jaki sposób sprzedawać bezpośrednio przez social media.

Co pandemia zmieniła w mojej branży w 2021 roku?
Pandemia cały czas ma wpływ na działania w social media. Wykorzystanie ich przez marki, zwłaszcza w reklamie, wzrosło. Życie prywatne i zawodowe wielu osób przeniosło się do internetu, a platformy społecznościowe rozbudowały się również w kontekście wydarzeń online, transmisji live, czy czatów.

Cały czas rosnącym problemem są fake newsy. W dobie pandemii internauci zostali wręcz zalani dezinformacyjnymi artykułami, a użytkownicy mają coraz większy problem z rozróżnianiem treści prawdziwych od tych sfabrykowanych.

Największe wyzwanie na 2022 rok
Emocje budzą również kwestie klimatyczne. Coraz większe poczucie zagrożenia i rosnąca troska o planetę zmusza marki do działań ekologicznych oraz prowadzenia kampanii zachęcających do życia w stylu eko. Konsumenci są coraz bardziej świadomi, więc korporacje muszą uważać, aby ich działania nie zostały uznane za greenwashing. Za podjętymi akcjami muszą stać faktyczne próby rozwiązania dla wyzwań, przed którymi stoimy.

 


Marta Gilbas, head of social media w Reprise Digital Poland

Wydarzenie roku
Jednym z ważniejszych wydarzeń roku 2021 było ogłoszenie przez Marka Zuckerberga zmiany nazwy korporacji Facebook na Meta. Nowa nazwa ma odzwierciedlać wszystkie pola, na których Facebook do tej pory inwestował. Ogłoszona z końcem października zmiana podkreśla także wizję budowanej przez Meta cyfrowej rzeczywistości metaverse, w której każdy użytkownik będzie reprezentowany przez swojego cyfrowego awatara.

Miesiąc później Instytut Pantone opublikował informację o najmodniejszym kolorze nadchodzącego roku jakim został Very Peri. Stworzona barwa – jest to pierwszy kolor stworzony przez Instytut Pantone – była inspirowana pandemią COVID-19 i wirtualną rzeczywistością, w tym Metaverse oraz NFT. Dyrektor wykonawcza Pantone Color Institute, Leatrice Eiseman powiedziała:– Stworzenie nowego koloru było dla nas ważne, ponieważ mamy nową wizję świata. Zatem możemy się spodziewać ciekawych wydarzeń w roku 2022.

Najważniejsze trendy w 2021 roku, trend na 2022
Do najważniejszych trendów roku 2021 należy zaliczyć:

Fact checking Influencer
Coraz częściej influencerzy odnajdują się w tematach społecznej odpowiedzialności i marki to dostrzegają. W roku 2021 influencerzy chętnie, w ramach swoich kanałów social mediowych, przekazywali fakty oraz prawdziwe informacje swoim obserwatorom. Nowy typ storytellingu z odbiorcami jest rodzajem nawiązywania relacji, gdzie większe znaczenie ma wiedza niż liczba lajków.

Social commerce – nowa rola portali społecznościowych
Według badania „The power of social & live commerce”, przeprowadzonego przez Fundację Kobiety e-biznesu w kwietniu oraz maju 2021 r., 27% Polaków za pośrednictwem mediów społecznościowych dokonało chociaż jednego zakupu, a co czwarty badany kupował w trakcie transmisji live prowadzonej w social mediach. Dane te pokazują jak bardzo social media na przestrzeni lat się rozwinęły i jak zmieniły się nawyki konsumentów. Użytkownicy mediów społecznościowych chętnie dokonują zakupów za pośrednictwem platform, z których korzystają, bo cały proces jest niezwykle prosty, szybki, wygodny i co najważniejsze spersonalizowany. Oczywiście ogromny wpływ na popularność zakupów za pośrednictwem social mediów ma rozwój samego rynku e-commerce, który w dobie pandemii mocno przyspieszył. Nie ma co ukrywać - media społecznościowe stały się już platformami do zakupów online.

Niefiltrowane i prawdziwe treści
Pandemia spowodowała, że media społecznościowe zyskały dla wielu ludzi zupełnie nowy cel. Zwiększyliśmy wykorzystanie platform społecznościowych do łączenia się ze sobą, rozrywki i robienia zakupów online zamiast w sklepie. Rok 2021 pokazuje, że media społecznościowe stały się miejscem udostępniania osobistych i pogłębionych treści. Obserwatorzy niejako wymusili na swoich liderach opinii publikowanie chociażby Instagram Stories bez filtrów, które znacząco zmieniają rysy twarzy. Dzięki temu coraz więcej w mediach społecznościowych contentu, który jest mieszkanką przemyślanych i zaplanowanych treści połączonych z tymi, które odczarowują rzeczywistość i prezentują życie takim jakim jest.

Trend 2022
Obecnie świat digitalu zmienia się bardzo szybko zatem ciężko określić tylko jeden trend, który w roku 2022 będzie wiodącym. Na pewno będziemy mogli zaobserwować pogłębianie się trendów jakie rozwinęły się w czasie pandemii. Rosnące zaangażowanie będzie nadal napędzać sprzedaż za pośrednictwem platform społecznościowych. Konsumpcja treści efemerycznych w tym materiałów video będzie przywiązywała użytkowników do spędzania dłuższego czasu w mediach społecznościowych. Przewiduję także, że rok 2022 będzie w jeszcze większym stopniu niż dotychczas wzbogacany contentem audio.

Co pandemia zmieniła w mojej branży w 2021 roku?
Także w roku 2021 pandemia miała ogromny wpływ na media społecznościowe. Media społecznościowe dają nam możliwość pewnego rodzaju kontaktu, który jest namiastką normalnych relacji znanych sprzed 2020 roku. Czas izolacji i zamknięcia przyczynił się także do wydłużenia czasu jaki poświęcamy na konsumpcję treści w platformach społecznościowych. Pandemia ma także ogromny wpływ na tworzenie krótkich, efemerycznych treści video.

  • 1
  • 2
  • 3

Dołącz do dyskusji: Social media: wydarzenia i trendy z 2021 roku, prognozy na 2022 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl