SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Solidny wzrost gosp. w I kw.

Styczniowe dane o cenach w przemyśle i produkcji przemysłowej są potwierdzeniem na utrzymujące się wysokie tempo wzrostu gospodarczego i jednocześnie powinny pozostać neutralne dla polityki pieniężnej.

Oceniają analitycy.

"Dane te sugerują, że wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale może wynieść powyżej 6%" - napisali ekonomiści Banku Zachodniego WBK w komentarzu.

Oceniają jednocześnie, że o ile dane o produkcji były neutralne z punktu widzenia polityki pieniężnej i oczekiwań rynku odnośnie możliwych zmian stóp procentowych, to wzrost inflacji PPI (szczególnie w sektorze przetwórczym) może być jastrzębim argumentem dla Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Natomiast ekonomiści BGŻ są zdania, że poniedziałkowe dane nie powinny mieć wpływu na decyzje RPP.

"Dane wskazują na lekki wzrost presji kosztowej w gospodarce, jednak nie powinny one skłonić Rady Polityki Pieniężnej do zmiany swojego nastawienia na bardziej restrykcyjne" - pisze Wojciech Matysiak, analityk BGŻ w komunikacie.

Podobnie oceniają ekonomiści Banku BPH.

"Dzisiejsze dane nie wpłyną na decyzję RPP, a inflacja konsumencka jest nadal poniżej celu" - napisał Ryszard Petru z BPH w raporcie.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w poniedziałek, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w styczniu 2007 roku wzrosły o 0,5% w stosunku do grudnia 2006 roku i wzrosły o 2,9% w ujęciu rocznym. Średnia oczekiwań wynosiła 2,8% r/r.

Ponadto GUS podał, że produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu o 0,4% w stosunku do grudnia 2006 roku i wzrosła o 15,6% w porównaniu do stycznia 2006 roku. Średnia oczekiwań wynosiła 11,7% r/r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Solidny wzrost gosp. w I kw.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl