SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sondaż: Polacy niezadowoleni z demokracji

Ponad połowa Polaków - 54 proc. - krytycznie ocenia funkcjonowanie demokracji w naszym kraju - wynika z majowego sondażu CBOS.

Przeciwnego zdania jest 32 proc. ankietowanych.

Spośród ankietowanych pozytywnie oceniających sposób, w jaki w Polsce funkcjonuje demokracja, tylko co setny (1 proc.) jest z tego bardzo zadowolony.

Z kolei wśród osób, które krytycznie wypowiadają się o funkcjonowaniu demokracji w Polsce, 10 proc. stwierdziło, że są z działania polskiej demokracji bardzo niezadowoleni.
 
Porównując wyniki do sondaży z końca 2006 roku oraz z kwietnia br. CBOS podkreślił, że liczba pozytywnie oceniających demokrację w Polsce właściwie nie uległa zmianie (różnice w granicach 1-2 punktów), natomiast zmniejszyła się grupa deklarująca niezadowolenie (odpowiednio o 4 i 5 punktów).

Z sondażu CBOS wynika, że najbardziej zadowoleni z funkcjonowania demokracji w naszym kraju są Polacy w wieku 25-34 lata, z wyższym wykształceniem, mieszkańcy dużych miast, a także rolnicy.

Ocena demokracji zależy też od oceny własnych warunków materialnych. Z sondażu CBOS wynika, że osoby, które określają swoją sytuację bytową jako dobrą, częściej pozytywnie odbierają działanie demokracji.

Bardzo dobre i dobre oceny warunków życia przekładają się w znacznym stopniu na zadowolenie z demokracji (59 proc.). Najwięcej negatywnych ocen wystawianych demokracji (64 proc.) jest wśród osób postrzegających położenie bytowe ludzi w Polsce jako złe i bardzo złe.

Także ci ankietowani, którzy swoje warunki materialne oceniają jako "takie sobie" należą do grupy niezadowolonych z funkcjonowania demokracji (50 proc.).

Pozytywną ocenę demokracji w Polsce częściej wystawiają zwolennicy prawicy niż centrum lub lewicy.

55 proc. sympatyków PiS wyraża zadowolenie z demokracji; podobnego zdania jest 37 proc. zwolenników PO; zaś potencjalny elektorat LiD należy do najbardziej niezadowolonego z praktyki demokratycznej w Polsce (29 proc.).

Na pytanie, czy demokracja jest najlepszym z ustrojów i czy ma przewagę nad innymi formami rządzenia, większość badanych odpowiada twierdząco (59 proc.). 19 proc. ankietowanych jest zdania przeciwnego.

W stosunku do kwietnia o 4 punkty proc. zmniejszyła się liczba osób pozytywnie oceniających demokrację jako ustrój, zaś o 3 punkty proc. wzrosła grupa badanych kwestionujących stwierdzenie, że jest to najlepsza forma rządzenia.

O tym, że demokracja jest najlepszą forma rządzenia przekonane są przede wszystkim osoby lepiej wykształcone, więcej zarabiające oraz zadowolone z własnych warunków materialnych.

Osoby oceniające materialne warunki życia ludzi w Polsce jako bardzo dobre i dobre w 72 proc. twierdzą, że demokracja ma przewagę nad innymi formami rządzenia. Ci, którzy uważają, że w Polsce żyje się ani dobrze, ani źle w 63 proc. uznają demokrację za najlepszy system. Osoby źle oceniające warunki życia w naszym kraju w 52 proc. zgadzają się z takim stwierdzeniem.

Pogląd, że demokracja stoi wyżej od innych ustrojów najwięcej zwolenników ma w elektoracie lewicowym, nieco mniej w prawicowym i centrowym. Dla 76 proc. zwolenników LiD demokracja to najlepszy system, elektorat PO w 72 proc. jest tego zdania, zaś PiS w 70 proc.

Z sondażu CBOS wynika także, że ludzie zadowoleni ze stanu demokracji w zdecydowanej większości (81 proc.) przyznają, ze ma ona przewagę nad innymi formami rządzenia. Zaledwie 6 proc. z nich jest przeciwnego zdania. Także wśród niezadowolonych z kształtu obecnej demokracji ponad połowa (56 proc.) wyraża przekonanie, że jest to ustrój lepszy od innych.


Sondaż przeprowadzono w dniach 11-14 maja na 946-osobowej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sondaż: Polacy niezadowoleni z demokracji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl