SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spadek deficytu do 2,9% PKB w 2009 r.

Rada Ministrów przyjęła w środę korektę programu konwergencji, która zostanie przedstawiona Komisji Europejskiej.

Według nowej wersji programu – zgodnie z zapowiedziami – deficyt sektora rządowego i samorządowego, tzw. general government deficit, wyniesie 3,4% PKB w 2007 roku i spadnie do 3,1% w kolejnym roku, by w 2009 roku osiągnąć 2,9%, poinformował premier Jarosław Kaczyński.

Premier podkreślił, że od końca I kw. 2007 roku deficyt ten będzie powiększony o koszty reformy emerytalnej, przekazywane do otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

„Otóż mimo to w przyszłym roku deficyt wyniesie tylko 3,4%, czyli przekroczy co prawda stopę referencyjną tj. 3,0%, ale przekroczy o poniżej pół procent, czyli to jest w granicach tolerancji” – powiedział Kaczyński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

„Wedle planów, w 2009 roku będziemy już, mimo tego niesprawiedliwego dla nas doliczania nam tych wydatków będziemy mieli już poniżej 3% - 2,9%, a przedtem, w roku 2008 będziemy mieli 3,1%, czyli już właściwie na granicy” – dodał premier.

Według niego w tym roku, kiedy można jeszcze wliczać środki na OFE do sektora publicznego, deficyt ten wyniesie 1,9% PKB. W 2005 roku wyniósł 2,5%, a resort finansów oczekiwał wcześniej, że w tym roku spadnie do 2,1%.

Premier wyjaśnił, że powodem korekty programu była „bardzo dobra sytuacja gospodarcza”.

„Nasza sytuacja gospodarcza jest dzisiaj we wszystkich właściwie wymiarach bardzo dobra, tzn. jest dobry wzrost gospodarczy, […] mamy dobry wzrost wydajności pracy, spadek bezrobocia, dobrą sytuację w handlu zagranicznym, niską inflację” – powiedział Kaczyński.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spadek deficytu do 2,9% PKB w 2009 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl