SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spadło zaangażowanie TFI i OFE na rynku akcji

Łączne zaangażowanie funduszy emerytalnych i inwestycyjnych w spółki notowane na warszawskiej giełdzie, na koniec czerwca spadło o 0,8 mld zł do 56,3 mld zł, co odpowiada blisko 13% kapitalizacji GPW.

Oszacowali eksperci Analiz Online.

W czerwcu, kiedy wydawało się, że po majowej fali spadków, najgorsze już minęło, nastąpiła druga, zmasowana wyprzedaż akcji na niemal wszystkich światowych giełdach, w tym także na GPW, napisali analitycy.

Nie po raz pierwszy, głównymi zwycięzcami ostatnich wydarzeń były fundusze emerytalne. Wykorzystały one bardzo silną przecenę i według szacunków Analiz Online, w czerwcu nabyły akcje za 856 mln zł. Zaangażowanie OFE w akcje polskich spółek wyniosło 32 017 mln zł na koniec czerwca i 30 388 mln zł na koniec maja tego roku. Było to odpowiednio 7,4% oraz 7,0% kapitalizacji warszawskiej giełdy.

Inaczej wyglądało zachowanie funduszy inwestycyjnych, których polityka inwestycyjna umożliwia nabywanie akcji polskich spółek. Po sporych zakupach w maju, w kolejnym miesiącu TFI były stroną podażową. Saldo inwestycji w czerwcu było ujemne i wyniosło 1 722 mln zł.

"Przyczyną ujemnego salda inwestycji były nasilające się umorzenia jednostek funduszy lokujących w akcje i stabilnego wzrostu oraz strach przed pogłębianiem się tego trendu w nadchodzących tygodniach. Sprzedaż akcji wymuszało ponadto stosunkowo wysokie bieżące zaangażowanie wszystkich funduszy w akcje" - napisali eksperci.

Na koniec czerwca fundusze inwestycyjne zainwestowały w akcje polskich spółek 24.286 mln zł wobec 25.283 mln zł na koniec maja tego roku, co stanowiło odpowiednio 5,6% oraz 5,8% kapitalizacji giełdy.

Dotychczas najwyższa podaż ze strony funduszy inwestycyjnych nastąpiła w lutym 2005 roku, kiedy per saldo sprzedały one akcje za równowartość 0,5 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spadło zaangażowanie TFI i OFE na rynku akcji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl