SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spór o czas wyborczy

KRRiTV i PKW różnią się w sprawie czasu antenowego w kampanii

KRRiTV uważa, że ustawa o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta nie przewiduje bezpłatnego czasu w mediach publicznych przed drugą turą dla kandydatów. PKW twierdzi natomiast, że określony w ustawie czas komitety wyborcze mogą dowolnie sobie dzielić między dwie tury wyborów.

Zgodnie z ustawą o bezpośrednim wyborze wójta burmistrza i prezydenta, komitetom wyborczym, których kandydaci na wójta zostali zarejestrowani, przysługuje w okresie od 15 dnia przed dniem wyborów do dnia zakończenia kampanii wyborczej, prawo do nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych w programach regionalnych telewizji publicznej i publicznego radia na ich

Podobny zapis zawiera samorządowa ordynacja wyborcza odnośnie komitetów wyborczych, których listy kandydatów zostały zarejestrowane.

Obowiązek określenia trybu postępowania w sprawach podziału czasu nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych, sposobu przygotowania i emisji tych audycji oraz sposobu upowszechniania informacji o terminach emisji audycji wyborczych spoczywa na KRRiTV. Rada po zasięgnięciu opinii PKW wydaje w tej sprawie rozporządzenie.

Projekt takiego rozporządzenia KRRiTV już przesłała do Komisji. Ta jednak odesłała go do poprawienia.

KRRiTV twierdzi, że ustawa nie mówi o czasie na kampanię przed drugą turą i nie daje jej delegacji do wydania rozporządzenia w tej sprawie. Oznaczałoby to, że zapisany w ustawie czas komitety wykorzystywałyby przed pierwszą turę; przed drugą natomiast nie przysługiwałby im bezpłatny czas antenowy w mediach publicznych.

Inne jest zdanie PKW. "Ordynacja samorządowa mówi, że kampania wyborcza jest prowadzona również w okresie do drugiej tury. Ordynacja nie rozdziela czasu antenowego i nie mówi, ile czasu le czasu można wykorzystać przed pierwszą turą, a ile przed drugą" - powiedział zastępca kierownika Krajowego Biura Wyborczego Bohdan Szcześniak. Dodał, że ordynacja samorządowa "nie przyznaje ekstra czasu przed drugim głosowaniem".

PKW uważa, że komitety wyborcze same powinny zdecydować, ile bezpłatnego czasu na kampanię zostawią sobie na drugą turę wyborów.

"Obydwa rozwiązania są ułomne w naszym przekonaniu. Jednak to rozwiązanie z dobrowolnym podziałem przez komitety jest gorsze ponieważ może się zdarzyć, że w drugiej turze, kiedy będzie już tylko dwóch kandydatów, to jeden z nich będzie miał możliwość prezentacji swojego programu w ramach bezpłatnego czasu, a drugi nie, ponieważ wykorzystał go już w pierwszej turze" - powiedział Waldemar Dubaniowski, członek KRRiTV.

Jak dodał, Rada obawia się, że jeśli na opisaną sytuację nałoży się wątek polityczny, to może wywołać to awanturę lub zamieszanie dotyczące ograniczenia wolności słowa.

Członek KRRiTV wskazuje też, że rozwiązanie zaproponowane przez PKW jest też wątpliwe z punktu widzenia kampanii wyborczej. "Bardziej sprawiedliwa jest propozycja literalnego trzymania się zapisu ustawowego, niż oddania tej dowolności, która skutkowałaby tym, że mogłoby się okazać, że w drugiej turze oglądamy jednego kandydata, bo on sobie zostawił czas, a drugiego nie oglądamy i nie mamy w pamięci, że on startuje" - uważa Dubaniowski. Sam problem wynika - według niego - z błędu ustawodawcy, który nie przewidział czasu bezpłatnego czasu antenowego przed druga turą.

Podczas rozmów przedstawiciele Rady zasugerowali, by PKW zaapelowała przed drugą turą do nadawców publicznych o przekazanie dodatkowego bezpłatnego czasu komitetom.

- Jeśli nie ma jednoznacznego przepisu w tej sprawie, żaden nadawca się nie zgodzi na to, by dać ekstra czas przed drugą turą" - zwraca uwagę Szcześniak.

"Rzeczywiście nadawcy niekoniecznie muszą się na to zgodzić" - przyznaje Dubaniowski, zaznaczając jednak, że nie były z nimi jeszcze prowadzone żadne rozmowy na ten temat. Najpierw wspólne stanowisko muszą wypracować PKW i KRRiT. Rozmowy w tej sprawie mają się odbyć w poniedziałek.

Ustawa mówi, że "łączny czas nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych wynosi w każdym programie regionalnym telewizji publicznej 2 godziny i w każdym programie regionalnym publicznego radia 4 godziny".
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spór o czas wyborczy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl