SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spór o Erę może trwać lata

ET chce odzyskać udziały w PTC i przywrócić 'stary' zarząd w ciągu 2-3 miesięcy

Elektrim Telekomunikacja (ET) uważa, że do września Sąd Okręgowy w Warszawie uchyli uznanie orzeczenie Sądu Arbitrażowego z Wiednia, tym razem na korzyść ET, w sprawie uznania udziałów spółki w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), a sąd rejestrowy (KRS) będzie musiał przywrócić pierwotne zapisy w rejestrze przedsiębiorców spółki PTC, powiedział w poniedziałek agencji ISB Andrzej Krawczyk, dyrektor biura prawnego w ET.

„Sąd Apelacyjny w ubiegłym tygodniu uznał, że Elektrim Telekomunikacja [spółka kontrolowana przez francuski koncern Vivendi Universal – przyp. ISB], ma prawo do udziału w postępowaniu prowadzonym w sądzie okręgowym o uznanie wyroku wiedeńskiego Sądu Arbitrażowego w sprawie sporu o własność 48% udziałów w PTC. Oznacza to, że wszelkie działania wykonywane przez ten sąd do tej pory będą uchylone” – powiedział ISB Krawczyk.

„Do września sytuacja prawna powinna powrócić do stanu pierwotnego. Jednak spór o to, kto jest właścicielem udziałów w PTC, będzie trwał nadal. Spodziewamy się, że może to potrwać nawet kilka lat. Jednak do czasu prawomocnego wyroku udziały w PTC będą należały do ET, a nie Elektrimu SA” – powiedział ISB Wojciech Kozłowski, partner w kancelarii prawniczej Salans, współpracującej z ET.

Według ET, w ciągu 2-3 miesięcy sąd powinien przywrócić poprzedni zapis w KRS, wpisując ponownie jako posiadacza 48% udziałów w spółce Elektrim Telekomunikacja, a wykreślając z kolei Elektrim SA.

„To umożliwi powrót prawowitego zarządu do PTC, choć już pewnie bez Bogusława Kułakowskiego, który wcześniej złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu” – uważa Krawczyk.

Z kolei Elektrim SA nie zgadza się z taką interpretacją wyroku Sądu Apelacyjnego i uważa, że jest to kolejny przykład próby wprowadzenia w błąd opinii publicznej.

Jaki jest stan faktyczny – z pewnością ustali niebawem ponownie Sąd Okręgowy w Warszawie. Obecnie międzynarodowe i polskie sądy rozpatrują liczne pozwy, jakie Vivendi złożyła przeciw Elektrimowi SA i Deutsche Telekom, które doprowadziły w pierwszym kwartale do zmian w KRS i ustanowienia nowego zarządu w PTC, oraz ich pozwy przeciwko ET i Vivendi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spór o Erę może trwać lata

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl