SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sprzedaż nowych aut osobowych wzrosła o 19,9%

Sprzedaż nowych samochodów osobowych w marcu br. wyniosła 21.658 sztuk, co oznacza wzrost o 19,9% w ujęciu miesięcznym i o 9,5% r/r.

Wynika z danych firmy Samar, zajmującej się monitoringiem rynku samochodowego.

„W salonach samochodowych powiał wiosenny wiatr. W marcu 2006 roku sprzedano 21 658 nowych samochodów osobowych, co oznacza niemal 20-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca” – podano w raporcie.

Spadek w ujęciu rocznym wyniósł 9,5%, ale według analityków Samaru „i ten wskaźnik można dziś odebrać jako informację pozytywną, gdyż jest on zdecydowanie mniejszy niż obserwowany w styczniu (-16,5%) i tylko o 0,5% gorszy niż zanotowany w lutym”.

Samar zwraca przy tym uwagę, że w marcu zarejestrowano w Polsce 48.349 samochodów używanych, sprowadzonych tylko z krajów Unii Europejskiej.

„To liczba o niemal 26% większa w stosunku do lutego, a mimo to, sprzedaż samochodów nowych wzrosła. Coraz wyraźniejsze staje się więc uniezależnienie sytuacji na rynku nowych i używanych aut” – stwierdzają analitycy.

Skumulowany wynik sprzedaży w pierwszym kwartale bieżącego roku osiągnął poziom 58 261 sztuk, o 11,7% mniejszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

„Obserwowany spadek, choć nie wygląda korzystnie, wciąż nie przekreśla szansy na ustabilizowanie sytuacji na rynku. Wciąż istnieje możliwość, że sprzedaż całoroczna osiągnie poziom z roku ubiegłego lub wręcz nieznacznie go przekroczy i to pomimo zapowiadanych korzystnych zmian w ustawie o podatku VAT, które wejdą w życie z początkiem przyszłego roku, co oznacza, że część klientów instytucjonalnych może przesunąć zakupy na przyszły rok” – czytamy w raporcie.

W całym 2005 roku sprzedano w Polsce 235.521 nowych aut, co oznacza spadek o 26% wobec 2004 roku.

„Wiosenne ożywienie daje się odczuć również na rynku samochodów dostawczych. W marcu sprzedano 3.410 pojazdów tego segmentu, co oznacza wzrost zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca – o 30,5%, jak i marca ubiegłego roku – o 14,5%” – głosi raport.

W pierwszym kwartale sprzedaż aut użytkowych wyniosła 8 362 sztuki, o 10,1% więcej niż przed rokiem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sprzedaż nowych aut osobowych wzrosła o 19,9%

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl