SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Środki ze składki audiowizualnej trafią także do PAP-u, w lipcu KRRiT przestanie zarządzać abonamentem RTV

Roczne wpływy ze składki audiowizualnej, przy ściągalności na poziomie 80 proc., są szacowane na 2 mld zł i będą trafiać nie tylko do mediów publicznych (które zostaną przemianowane na narodowe), lecz także do Polskiej Agencji Prasowej. Od lipca za zarządzanie środkami z abonamentu radiowo-telewizyjnego nie będzie już odpowiadać KRRiT, tylko nowoutworzone: Fundusz Mediów Narodowych i kierująca nim Rada Mediów Narodowych.

Article

Według projektów nowych ustaw medialnych złożonych w czwartek w Sejmie przez grupę posłów PiS od początku przyszłego roku abonament radiowo-telewizyjny zostanie zastąpiony przez składkę audiowizualną. Będzie ona wynosić 15 zł miesięcznie, pobierana będzie od każdego punktu poboru energii elektrycznej, a zwolnieni z jej płacenia będą m.in. osoby w wieku powyżej 75 lat, o znacznym stopniu niepełnosprawności, uprawnione do ryczałtu energetycznego oraz pobierające świadczenie opiekuńcze lub świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, a także gminne jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej (więcej na ten temat).

- W obecnych warunkach taką daniną może być jedynie składka obciążająca punkty poboru energii elektrycznej. Dla takiego rozwiązania nie ma realnej alternatywy. Nie jest możliwe szybkie i proste wprowadzenie składki od gospodarstw domowych, ponieważ nie stworzono dotychczas rejestru takich gospodarstw. Nie jest również możliwe powiązanie obowiązku składkowego z podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) choćby dlatego, że poza zasięgiem tego podatku znajdują się rolnicy nieprowadzący działów specjalnych. Przy obu rozwiązaniach obowiązkiem wnoszenia składki nie byliby objęci przedsiębiorcy i instytucje niezarobkowe, co nie miałoby uzasadnienia, skoro podmioty te są dotychczas obowiązane wnosić opłaty abonamentowe - opisują autorzy projektów ustaw w ich uzasadnieniu. - Projektowana ustawa pozwoli na uzyskanie środków stanowiących przychód Funduszu Mediów Narodowych w wysokości zbliżonej do tej, jaką można by uzyskać, gdyby dotychczasowe przepisy o opłatach abonamentowych były konsekwentnie egzekwowane, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów poboru - podkreślają.

Środki ze składki audiowizualnej poprzez urzędy skarbowe będą trafiać do Funduszu Mediów Narodowych zarządzanego przez Radę Mediów Narodowych. Projektodawcy na podstawie danych Agencji Rynku Energii, że w najbliższych latach będzie w Polsce ok. 17,5 mln punktów poboru energii elektrycznej, i przy założeniu ściągalności nowej daniny na poziomie 80 proc. prognozują, że w 2017 i 2018 roku wpływy brutto z niej wyniosą po 2,1 mld zł. Od tego należy odliczyć prowizję dla dostawców energii od pobrania jednostokowej składki (30 groszy w 2017 roku, po 20 groszy w kolejnych latach). W sumie prowizje dla nich w przyszłym roku wyniosą 63 mln zł, a w 2018 roku - 42 mln zł.

Autorzy projektu podkreślają, że to system o wiele prostszy i wydajniejszy niż obecnie obowiązujący abonament RTV. Według danych Poczty Polskiej na koniec stycznia br. zarejestrowanych było tylko 6,9 mln posiadaczy telewizorów i radioodbiorników, z czego nieobjętych zwolnieniem od abonamenty było jedynie 3,4 mln osób w gospodarstwach domowych oraz 218 tys. firm i instytucji.

Istotną zmianą jest również to, że środki ze składki audiowizualnej będą trafiać nie tylko do Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i jego rozgłośni regionalnych, lecz także do Polskiej Agencji Prasowej. Plan finansowania PAP-u z nowej daniny ma zostać opracowany najpóźniej do połowy przyszłego roku.

Już od 1 lipca br. wpłaty z abonamentu RTV będą trafiać nie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, lecz do Funduszu Mediów Narodowych. Prace nad utworzeniem Funduszu i powołaniem Rady Mediów Narodowych zaczną się zaraz po wejściu w życie ustaw (autorzy projektu prognozują, że nastąpi to na przełomie maja i czerwca; ustawy zaczną obowiązywać trzy dni po podpisaniu przez prezydenta). Z kolei przewodniczący KRRiT do 4 lipca przekaże Funduszowi dane dotyczące tegorocznych wpływów z abonamentu RTV oraz ich zrealizowanego i planowanego wydatkowania w br.

Na wydatki administracyjne, głównie związane z funkcjonowaniem Rady, będzie mogło być przeznaczone 1,5 proc. wpływów Funduszu. Jego uproszczony plan finansowy na br. ma zostać uchwalony przez Radę po 15 października br. i zatwierdzony przez marszałka Sejmu. - Na razie składka audiowizualna będzie jedynym znaczącym źródłem przychodów Funduszu. W dalszej perspektywie ustawodawca zdecyduje się przyznać Funduszowi inne pozabudżetowe źródła zasilania - informują autorzy projektu ustaw.

W pierwszym okresie działania Rada Mediów Narodowych, po zasięgnięciu opinii właściwych ministrów oraz prezesa UOKiK-u, opracuje standardy planowania zadań instytucji mediów narodowych w zakresie misji publicznej, finansowania tych zadań, rozliczania przez instytucje otrzymanych środków publicznych oraz kontroli i jawności ich przeznaczenia i wykorzystania, uwzględniając w szczególności wymagania wynikające z prawa Unii Europejskiej. - W pracach tych zostaną wykorzystane dotychczasowe uwagi Komisji Europejskiej, a także projekty ustawodawcze, nad którymi pracowano w okresie rządów PO-PSL, lecz których z nieznanych przyczyn nie doprowadzono do skutku, choć rządy te miały na to bardzo wiele czasu, zapewniały o swojej prounijności i dysponowały wystarczającą większością parlamentarną - zapowiadają autorzy projektu. Uchwała Rady w tym zakresie ma zostać podjęta do końca października br.

Po wprowadzeniu w życie wszystkich tych przepisów Rada Mediów Narodowych będzie z jednej strony zarządzać finansowaniem instytucji mediów narodowych ze składki audiowizualnej, a z drugiej - kontrolować wypełnianie przez nie misji publicznej. - W tej drugiej roli Rada poniekąd zastąpi 20 trzyosobowych rad nadzorczych dotychczasowych spółek albo - innymi słowy - będzie sui generis wspólną radą nadzorczą instytucji mediów narodowych, co spowoduje obniżenie kosztów nadzoru i zapewni jego jednolitość. W związku z tą drugą rolą Rada i jej przewodniczący będą wykonywać wobec instytucji mediów narodowych pewne kompetencje, które w spółkach przypadają radom nadzorczym, takie jak zatwierdzanie planów finansowych, przeprowadzanie konkursu na dyrektora naczelnego i powoływanie na tę funkcję czy ustalanie zasad wynagradzania kadry kierowniczej - opisują projektodawcy. - Pod tym względem istnieje pewna analogia do pozycji spółki „matki” względem spółek „córek” w strukturach holdingowych - dodają.


Więcej na temat nowej ustawy medialnej
- Misją publicznej TVP i Polskiego Radia jest emisja całodobowych kanałów informacyjnych
- Dyrektorzy będą wybierani na dwuletnie kadencje przez nowopowołaną Radę Mediów Narodowych
- Składka audiowizualna wyniesie 15 zł. Nie zapłacą seniorzy, niepełnosprawni i ubogie rodziny

 

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Środki ze składki audiowizualnej trafią także do PAP-u, w lipcu KRRiT przestanie zarządzać abonamentem RTV

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
krytyk
W nowej ustawie jest zapis, że nadawcy NIE BĘDĄ MOGLI odmówić nadania orędzia prezydenta lub premiera. Teraz wszyscy będą zrzucać się po 15 zł na PiS-owskie media, bo z narodem to one nie mają nic wspólnego.
odpowiedź
User
Mateo
Za rządów słusznie minionych PO-PSL były orędzia prezydenta i premiera.
Za rządów PO-PSL trzeba było zrzucać się po 22,70 zł zł na PO-owskie media, bo z narodem to one nie miały nic wspólnego.
odpowiedź
User
krytyk
@do Mateo - słabe. Wiesz dobrze, że obecnie jest to robione na pełnej szerokości buta. Wcześniej to był taki obcasik.

Najważniejsze, że teraz będzie obowiązywał chrześcijański system wartości - można będzie po chrześcijańsku wciskać propagandowy kit, wcześniej nikt sobie takimi frazesami nikt gęby nie wycierał.
odpowiedź