SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Start telefonii komórkowej P4 możliwe jeszcze w 2006 r.

'Nadal jest realne by P4, spółka która ma być czwartym operatorem telefonii komórkowej w Polsce rozpoczęła świadczenie usług jeszcze w tym roku'

Tak uważa prezes Netii, udziałowca P4, Wojciech Mądalski.

Na opóźnienie tego terminu mogą jednak wpłynąć m.in. długotrwałe procedury związane z kupnem potrzebnych pod budowę sieci działek i pozwoleń na budowę nadajników.

„Realistycznie na rzecz patrząc cały czas możliwy jest start usług w tym roku, ale dopinane są jeszcze umowy z dostawcami, kwestie finansowania ze strony dostawców oraz nabywanie działek czy uzyskiwanie zezwoleń na budowę masztów. Docelowo to będzie kilka tysięcy masztów” – powiedział ISB Mądalski.

Dodał, że bardzo ważne dla startu usług P4 jest także kwestia roamingu krajowego, co umożliwiłoby szybki start usług spółki przy pomocy infrastruktury obecnych na rynku graczy.

„Stan negocjacji jest zaawansowany” – powiedział Mądalski.

Pytany czy prowadzone są tylko z jednym operatrów powiedział: „z jednym byłoby trudno negocjować”.

Według pojawiających się na rynku nieoficjalnych informacji P4 prowadziło rozmowy na temat roamingu krajowego z Polską Telefonią Cyfrową, a nadal prowadzi z Polkomtelem. Te ostatnie są rzekomo bliskie finalizacji.

Mądalski powiedział, że aby rozpocząć świadczenie usług, P4 musi jeszcze podpisać umowy z dostawcą telefonów i kart, nie są też jeszcze ostatecznie ustalone kwestie finansowania infrastruktury przez dostawców.

„Pomysł był taki, że cała inwestycja w infrastrukturę jest finansowane przez dostawcę w oparciu o vendor financing, który polega na tym, że dostawca buduje pożyczając pieniądze spółce” – powiedział Mądalski.

Nie ujawnił, czy dostawca sfinansuje w ten sposób całość infrastruktury Netii.

Jeżeli usługi P4 wystartują w tym roku to Netia podtrzymuje założenie uzyskania dzięki P4 do 100 mln zł przychodów w pierwszym pełnym roku działalności czwartego operatora, a więc w 2007 roku.

„Powiedzieliśmy, że może być to nawet 100 mln zł w pierwszym pełnym roku działalności. Oznacza to 2007 rok, o ile biznes ruszy w tym roku. To jest rząd wielkości, może to być np. 95 mln zł” – powiedział Mądalski.

Dodał, że zgodnie z wcześniej już publikowanymi założeniami P4, spółka ta w ciągu roku od czasu rozpoczęcia działalności operacyjnej powinna pokryć swoim zasięgiem działania około 16% ludności Polski, a w ciągu trzech lat dojść do około 50%.

„To czas liczony od momentu gdy zaczniemy operacyjnie działać. Tym bardziej, że może być opóźnienie spowodowane przez urzędy” – powiedział Mądalski.

Prezes Netii powiedział, że duże nasycenie rynku komórkowego nie ma dla P4 dużego znaczenia, gdyż spółka będzie nastawiona na odbieranie klientów istniejącym sieciom komórkowym, a nie na poszerzanie rynku użytkowników komórek.

„Będziemy rosnąć poprzez zabieranie klientów innym operatorom, a nie sprzedawanie usług. W naszym modelu biznesowym będą na pewno strategie niszowe, produkty przeznaczone dla specyficznych grup odbiorców” – powiedział Mądalski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Start telefonii komórkowej P4 możliwe jeszcze w 2006 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl