SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Startuje polska wersja Politico. „Głównie publicystyka i pogłębione analizy”

Onet-RAS Polska uruchomił krajową edycję opiniotwórczego amerykańskiego serwisu Politico. Kieruje nią Michał Broniatowski, były redaktor naczelny „Forbesa”. Polskie Politico ma mieć charakter publicystyczno - analityczny i informować czytelników o najważniejszych wydarzeniach i zjawiskach w Unii Europejskiej. - Stawiamy na ewolucję. W naszych planach polskie Politico będzie stopniowo coraz bogatsze w treści - zapowiada Michał Broniatowski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

 

Michał Broniatowski Article

Serwis Politico stanowi oddzielną sekcję w portalu Onet.pl. Według informacji dostarczonych serwisowi Wirtualnemedia.pl przez Onet-RAS Polska polskie Politico ma się specjalizować w tematyce europejskiej, począwszy od służby zdrowia, przez technologię, aż po energetykę.

W Politico można obecnie znaleźć pięć głównych kategorii tematycznych między innymi poświęconych Brexitowi oraz USA. Według zapowiedzi Michał Broniatowski wraz z międzynarodowym zespołem redakcyjnym Politico będzie tworzył do polskiej sekcji autorskie treści, publikowane również w serwisie Politico.eu.

- Zaczynamy od redagowania najciekawszych dla polskich czytelników artykułów z brukselskiego portalu. Ale korzystać z niego będzie nie tylko polska publiczność - nasza redakcja dostarczać również będzie wiedzę o naszym kraju do Brukseli - zapowiada we wstępniaku Broniatowski. - Tam Politico czytają wszystkie najbardziej wpływowe osoby. I najprościej jest dotrzeć do nich z własną opinią, rozmawiając z nami. Jestem entuzjastą Unii Europejskiej. Ale mam nadzieję, że nie ślepym. Uważam, że w panującym w Brukseli rozgardiaszu, lepiej być jednym z rozdających karty, niż dumnie stać z boku. Niż mieć przekonanie o własnej racji, ale nie być słuchanym. Jestem dziennikarzem. Więc, zamiast zastanawiać się nad miejscem Polski w Unii, będę wraz z kolegami pisał o tym, co się tam dzieje. Oraz o tym, co się dzieje w Polsce, a co Bruksela zdecydowanie powinna wiedzieć - podkreśla naczelny polskiego Politico.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Michał Broniatowski nie zdradza ilu dziennikarzy tworzy obecnie redakcję serwisu, bo jak tłumaczy obecnie nie ma sprecyzowanego stałego zespołu.

- Nad startem naszej wersji Politico pracuje obecnie wiele osób, zarówno w Brukseli jak i w Krakowie - wyjaśnia nam Michał Broniatowski. - Koncepcja rozwoju serwisu jest nieco inna od tej często spotykanej w mediach - nie startujemy w światłach jupiterów z gotową kilkudziesięcioosobową redakcją strony, która po kilku miesiącach okazuje się niewypałem i trzeba ciąć zatrudnienie. Stawiamy na ewolucję. W naszych planach polskie Politico będzie stopniowo coraz bogatsze w treści, co oczywiście wiąże się także z rosnącą liczbą dziennikarzy. Trudno jednak określić ile osób będzie ostatecznie związanych z redakcją - dodaje.

Broniatowski przyznaje, że polska sekcja Politico startuje na razie skromnie. Na stronie obecnie dostępne są jedynie przetłumaczone treści pochodzące z amerykańskiej i europejskiej wersji Politico. W przyszłości ma się to jednak zmienić.

- Na stronie nadal będą się pojawiały materiały stworzone w Brukseli czy Waszyngtonie, ale w dwojakiej formie - zapowiada nasz rozmówca. - Niektóre z nich, te ważniejsze dla polskiego czytelnika będą tłumaczone w całości. Z kolei z tych mniej istotnych powstaną zredagowane skróty z odnośnikiem do pełnej wersji tekstu w języku angielskim na zachodnich stronach Politico. W przyszłości podobnie będzie w wypadku treści pochodzących z Politico Pro - płatnej platformy premium. W tym wypadku w naszym serwisie czytelnik znajdzie jedynie zapowiedź materiału, a po kliknięciu na odnośnik zostanie przeniesiony do Politico Pro, gdzie za dostęp do całości będzie musiał zapłacić w ramach subskrypcji.

Broniatowski nie wie na razie czy w przyszłości polska edycja Politico wprowadzi własny płatny dostęp do treści premium, nie wyklucza jednak takiej możliwości w miarę rozwoju serwisu.

- Zgodnie z linią Politico także polska wersja będzie miała przede wszystkim charakter publicystyczny i analityczny - ujawnia Broniatowski. - Jednak nie będziemy rzecz jasna uciekać od newsów dotyczących najważniejszych wydarzeń z Polski i zagranicy. Celem polskiego Politico ma być z jednej strony głębokie informowanie czytelników w kraju o tym co dzieje się w Unii Europejskiej, z drugiej zaś dostarczanie odbiorcom w Brukseli wiedzy o sytuacji w Polsce - zapowiada szef polskiej sekcji Politico.

Przez ostatnie trzy lata Michał Broniatowski był redaktorem naczelnym polskiej edycji miesięcznika „Forbes” (wydawanej przez Grupę Onet-RASP). Wcześniej był m.in. dyrektorem oddziału Reutersa kolejno w Warszawie i Moskwie, wiceprezesem agencji Interfax (odpowiadał za anglojęzyczne serwisy biznesowe) oraz członkiem zarządu ITI. Pracował również jako reporter w agencjach Associated Press i Reuters.

Nowym redaktorem naczelnym polskiego „Forbesa” został Paweł Zielewski, związany z pismem od prawie 10 lat.

Politico to globalny niezależny serwis specjalizujący się w tematyce politycznej i gospodarczej z centralą w Waszyngtonie. W kwietniu 2015 r., we współpracy z europejskim wydawcą Axel Springer uruchomiono europejską wersję serwisu. Redakcja mieści się w Brukseli i tworzy treści na tematy związane z polityką Unii Europejskiej i jej kluczowymi reprezentantami. Dzięki sieci korespondentów w stolicach europejskich, serwis prezentuje kompleksowe spojrzenie na najważniejsze zagadnienia polityczne i decyzje podejmowane w Europie. Serwis Politico.eu dostępny jest online, w formie drukowanej jako tygodnik dystrybuowany wśród ponad 20 tys. odbiorców w Brukseli, Berlinie, Paryżu, Londynie, Frankfurcie i Luksemburgu oraz w formie codziennych porannych newsletterów, takich jak „Brussels Playbook” Ryana Heatha, czy „Morgen Europa” autorstwa Floriana Edera w wersji nieanglojęzycznej.

W corocznej ankiecie przeprowadzanej przez ComRes/Burson-Marsteller, w 2016 r. europejskie wydanie Politico zajęło 1. miejsce w kategorii najczęściej czytanych publikacji przez środowiska opiniotwórcze Unii Europejskiej. Politico na rynku europejskim tworzy zespół prawie 60 dziennikarzy z 22 państw reprezentujących cztery kontynenty i posługujących się łącznie 14 językami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Startuje polska wersja Politico. „Głównie publicystyka i pogłębione analizy”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aspen
Polska wersja tego, polska wersja tamtego. Nic tylko odgrzewane kotlety.

A nie dałoby się czegoś własnego, od podstaw? Długofalowo budować?
45 19
odpowiedź
User
She
A to się Lis wkurzy.... Przecież on już zrobił polskie Politico, po co drugie? Ma być jeszcze bardziej antypisowskie? Żarty...
43 14
odpowiedź
User
Malla
A po co?....
31 14
odpowiedź
User
ja
O Brexicie to ja sobie mogę w BBC czytać. O Stanach gdziekolwiek. A polskich dziennikarzy nie chcę czytać wcale.
33 13
odpowiedź
User
glass
Nie stać ich (intelektualnie) aby stworzyć coś od podstaw, świeżego, nowego tylko ciągle polska wersja tego, tamtego, śmego... to dziennikarze pełniący obowiązki polskich dziennikarzy.
35 12
odpowiedź