SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Stopa bezrobocia w lutym blisko 11,7%

Stopa bezrobocia rejestrowanego ukształtuje się w lutym na poziomie zbliżonym do styczniowego (11,7%), natomiast spadek tego wskaźnika rozpocznie się w marcu tak, by na koniec roku bezrobocie wyniosło 9,7-9,8% wobec zapisanych w budżecie 9,9%, poinformowała we wtorek wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

W wywiadzie dla radia PiN wiceminister tłumaczyła, że w okresie zimowym zawsze wzrasta bezrobocie, co związane jest z sezonowością wielu prac: w budownictwie, w turystyce, jak również tym, że reguły z końcem grudnia kończą się programy współfinansowane z funduszu pracy.

"Patrząc na zimę, myślę, że odpływ do prac sezonowych nastąpi wcześniej niż zwykle, więc myślę, że w lutym nie będzie rosło bezrobocie, raczej będzie constans albo już zacznie się lekki odpływ, a w marcu - większy" - powiedziała Ostrowska.

Za luty poziom będzie blisko 11,7% odnotowanych w styczniu, a w marcu będzie już spadek, dodała.

"Konstruując plan finansowy do budżetu przyjęto założenie, że bezrobocie rejestrowane będzie oscylowało na koniec roku wokół poziomu 9,9%. Myślę, że jest to bardzo realne, może to być nawet 9,7-9,8%. To są efekty tendencji zachodzących w gospodarce" - uważa wiceminister.

Konsekwencje związane z oczekiwanym ochłodzeniem gospodarki przełożą się na rynek pracy, ale z opóźnieniem i nie wystąpią w sposób znaczący w tym roku, podkreśliła Ostrowska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Stopa bezrobocia w lutym blisko 11,7%

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl