SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Stopklatka TV może trafić na MUX już w marcu. TVP zachowa wszystkie swoje kanały

Telewizja Polska w marcu zwolni miejsce na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej na które trafić będzie mogła Stopklatka TV. Dzięki zmianie technologii publiczny nadawca zmieści na MUX-3 wszystkie kanały dotąd nadawane w DVB-T.

Article

Przez ostatnie tygodnie Telewizja Polska prowadziła testy, które miały sprawdzić czy na jednym multipleksie zamiast ośmiu slotów można umieścić 10 (jeden slot pozwala na nadawanie kanału w SD, a dwóch potrzeba do emisji kanału HD - dowiedz się więcej).

Jak informuje prezes TVP Juliusz Braun, testy nowego systemu kompresji wypadły pomyślnie, w związku z czym TVP nie będzie musiała rezygnować z emisji żadnego ze swoich kanałów po opuszczeniu MUX-1.

Wiesław Łodzikowski, dyrektor TVP Technologie, zapowiada, że trzeci multipleks swój docelowy kształt uzyska już 15 lutego br. Tego dnia emisję na nim rozpocznie TVP Info, które w MUX-1 zostanie zastąpione przez Telewizję Trwam. Poza tym na MUX-3 nadawane będą TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka i TVP Polonia, która nie zniknie z MUX-3 wbrew wcześniejszym zapowiedziom.

15 lutego na MUX-1 ruszy też nowy kanał dziecięcy TVP ABC (więcej na ten temat), a do 15 marca br. będą na nim nadawać także stacje TVP1 i TVP2 w jakości SD. - Jest pewna marginalna część klientów, którzy kupili na bazarach dekodery nie pozwalające na odbiór kanałów HD - mówi Braun. TVP nadając dłużej główne kanały w jakości SD, chce im dać czas na wymianę sprzętu (zgodnie z ustawą cyfryzacyjną każdy set-top-box musi umożliwiać odbiór sygnału HD). Od 15 marca Jedynka i Dwójka będą dostępne naziemnie tylko w jakości HD.

Tym samym Telewizja Polska w połowie przyszłego miesiące zwolni dwa miejsca na MUX-1, które przeznaczone są docelowo dla kanałów Stopklatka TV (tworzą ją Kino Polska TV i Agora) i Fokus TV (Grupa ZPR). - Dostaliśmy projekt kolejnej zmiany decyzji rezerwacyjnej od UKE. Z naszej strony nic nie stoi na przeszkodzie, by Stopklatka TV pojawiła się 15 marca na MUX-1 - zapowiada Braun.

O ile nadawca filmowej Stopklatki TV jest zdeterminowany, by jak najszybciej rozpocząć emisję naziemną, o tyle Grupa ZPR dokumentalny Fokus TV chce uruchomić dopiero 28 kwietnia br. Juliusz Braun zapowiada, że po zwolnieniu slotu na MUX-1 przeznaczonego dla tej stacji, TVP nie zamierza płacić za korzystanie z niego, bo nie będzie już nic na nim nadawać.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Stopklatka TV może trafić na MUX już w marcu. TVP zachowa wszystkie swoje kanały

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość
witaj VHS - łakoma TVP chciałaby może przejąć wszystkie multipleksy i jeszcze zawołać za to kasę
14 11
odpowiedź
User
ex
Dajcie Bembenkowi z ZPR jeszcze 5 koncesji to zbankrutuje całkiem z tym syfem.
16 8
odpowiedź
User
edek
1. Komunikat TVP:
MUX-3 15.02.2014: TVP1, TVP2 HD (2 sloty), TVP Regiony, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Info
razem 7 kanałów na 8 slotach.
10 kanałów na 8 slotach to słaby pomysł.

2. Jest pewna marginalna część klientów, którzy kupili na bazarach dekodery nie pozwalające na odbiór kanałów HD - mówi Braun.

Prezes nie wie co mówi. Wszystkie kanały w NTC (HD i SD) są w MPEG4. Dekoder/GłowicaTV z MPEG2 nie odbierze nie tylko żadego kanału HD lecz także żadnego kanału SD z NTC....
9 11
odpowiedź
User
omega
Po co na ntc TVP Polonia? Ten kanał jest przeznaczony jak sama nazwa mówi dla Polonii na świecie. My żyjemy w Polsce, a nie w innych państwach kontynentów. Po co TVP Rozrywka? Ona nic nie oferuje, oprócz powtórek z innych kanałów TVP. Dobrze, że po 15 marca TVP 1 i 2 przestaną się dublować. Tyle, że dla mnie lepiej było oglądać w SD, bo nie zwężają ekranu czarnymi paskami z boku jak w HD. Stopklatka TV powinna wejść na ntc już 15 lutego, ale wszystko rozchodzi się o kasę. TVP 1, TVP 2, TVP 1 HD, TVP2 HD, TVP INFO. po co tyle programów relacjonuje igrzyska w Soczi? Fortel prezesa TVP o dekoderach. Majstersztyk. Tylko mało kto się da nabrać.
9 8
odpowiedź
User
guest
Kolejna antena, której poziom może być równoważny z poziomem kultury rozwydrzonych bachorów. Jakiej treści programy będą pokazywane - tego artykuł nie ukazuje. Można mieć już pewne spostrzeżenia. Kilka kanałów z NTC wymaga usunięcia - ich poziom i jakość oferowanych programów jest bardzo marna. W czołowych stacjach coraz więcej starych seriali, wciskanych na siłę czy żywcem zdjętych programów anglojęzycznych. Ciężko w to uwierzyć, ale obecnie kanały TVP oferują najwięcej. Nie jestem fanem publicznej, ale patrząc na filmy jakie pokazują, każdy może znaleźć coś dla siebie. Gdyby tylko nie były pokazywane o tak późnych porach.
10 8
odpowiedź