SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Straty P4 w II półroczu większe niż w pierwszym

Spółka P4, która ma być czwartym operatorem telefonii komórkowej w Polsce, w II półroczu 2006 roku przyniesie straty jeszcze większe niż w pierwszej połowie roku, co negatywnie wpłynie na wynik netto Netii, posiadającej 30% jej akcji.

Niekoniecznie oznacza to jednak, że skonsolidowana strata Netii będzie w II półroczu wyższa niż w pierwszym, zapowiada prezes Netii Wojciech Mądalski.

„Im szybciej rozwija się P4, tym większe straty notujemy. Ale drugie półrocze niekoniecznie będzie jednak gorsze od pierwszego [pod względem wyniku netto – przyp. ISB], ponieważ jest możliwe, że jeszcze w tym roku uda nam się umorzyć zobowiązania licencyjne El-Netu. To przełożyłoby się bezpośrednio na nasz wynik netto. Te zobowiązania wynoszą obecnie około 50 mln zł” – powiedział Mądalski podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Na początku sierpnia sąd zarejestrował połączenie Netii z jej spółkami zależnymi, w tym z przejętym w styczniu 2004 roku El-Netem. Tymczasem El-Net miał w bilansie znaczne zobowiązania za licencję na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Zgodnie z ustawą sprzed kilku lat, takie zobowiązania mogą zostać umorzone w zamian za inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną.

Mądalski powiedział, że zobowiązania licencyjne Netii zostały umorzone na podstawie jej znacznych historycznych inwestycji. Firma liczy, że po prawnym połączeniu Netii z El-Netem również zobowiązania El-Netu zostaną umorzone.

Udział Netii w stratach generowanych przez P4 wyniósł w II kwartale 4,7 mln zł, a w całej pierwszej połowie roku 7,7 mln zł. Netia konsoliduje jedynie wynik netto P4.

Narastająco w I-II kw. 2006 roku grupa Netii miała 23,61 mln zł straty wobec 48,03 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 421,69 mln zł wobec 440,84 mln zł.

Mądalski powiedział, że w II półroczu Netia powróci do trendu wzrostowego w przychodach, mierzonego kwartał do kwartału, głównie dzięki wzrostowi przychodów z transmisji danych oraz nowych produktów.

Prezes Netii zapowiedział, że nadal możliwe jest uruchomienie usług P4 w tym roku, ale start nowego operatora może być opóźniony, gdyż bardzo wolno pozyskiwane są zezwolenia na budowę masztów obsługujących sieć.

„Jesteśmy w przededniu podpisania umów o finansowanie z dostawcami. Aby uruchomić usługi P4 pozostają do rozwiązania tylko kwestie techniczne: zakup lub dzierżawa działek i pozyskiwanie pozwoleń na budowę. Nie mamy jeszcze zbudowanego żadnego masztu i mamy tylko około 10 zezwoleń na budowę” – powiedział prezes Netii.

„Opóźnienia w pozyskiwaniu zezwoleń opóźnią start P4, ale cały czas powtarzamy, że start jest możliwy w tym roku” – dodał.

Mądalski powiedział, że docelowo w perspektywie około trzech lat P4 będzie chciała pokryć swoim zasięgiem prawie połowę ludności Polski, do czego potrzebne jest wybudowanie ponad 3 tys. masztów.

Mądalski poinformował, że szybciej niż usługi telefonii komórkowe wystartują usługi oparte o technologię WiMax.

Do końca roku stacje bazowe umożliwiające oferowanie usług w tej technologii mają powstać w 80 miastach. Obecnie testowanych jest siedem takich stacji, a do końca sierpnia ma ich 20. Mądalski mówi jednak, że w 2006 roku nie należy jeszcze oczekiwać znacznych przychodów z WiMax-u.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Straty P4 w II półroczu większe niż w pierwszym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl