SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Superstacja wygrała w sądzie z KRRiT i nie zapłaci kary za obrazę uczuć religijnych

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji od wyroku Sądu Okręgowego, uchylającego decyzję przewodniczącego o karze dla Superstacji. Stacja została ukarana za obrazę uczuć religijnych w programie Jakuba Wątłego.

Article

Przewodniczący Jan Dworak nałożył karę na nadawcę w styczniu 2013 roku po otrzymaniu skarg od widzów na jeden z odcinków „Krzywego zwierciadła”. Według KRRiT w audycji prezentowane były poglądy sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym, obrażające uczucia religijne widzów, a także treści wulgarne. W programie prowadzący Jakub Wątły i jego gość Mariusz Gzyl kpili z księży, krytykując postawę kościoła katolickiego wobec pedofilii wśród duchowieństwa, oraz wyśmiewali m.in. ojca Tadeusza Rydzyka.

Kara jaką nałożono na Superstację wyniosła 70 tys. zł i uwzględniała możliwości finansowe nadawcy, zakres i stopień szkodliwości naruszenia oraz dotychczasową działalność. Telewizja Superstacja odwołała się do Sądu Okręgowego w Warszawie, który uchylił decyzję przewodniczącego Dworaka. KRRiT złożyła apelację od wyroku, jednak 2 września br. warszawski sąd apelacyjny ją odrzucił.

Krajowa Rada podtrzymuje swoje stanowisko, że w audycji wyemitowanej 22 lutego 2012 roku nadano treści sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym, które naruszają przekonania religijne widzów.

- Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał jednak, iż Sąd Okręgowy prawidłowo ustalił satyryczny charakter audycji, a z uwagi na taki jej charakter granice wolności słowa w odniesieniu do treści w niej wypowiadanych są szersze. W konsekwencji wypowiedzi prowadzących audycję przywołane w zaskarżonej decyzji, mieszczą się w granicach wolności słowa - wyjaśnia KRRiT.

Wyrok jest prawomocny, a nadawca nie musi płacić kary. KRRiT nie podaje, czy zawnioskuje o kasację wyroku.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w sierpniu 2015 roku udział kanału Superstacja w rynku telewizyjnym wyniósł 0,25 proc.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Superstacja wygrała w sądzie z KRRiT i nie zapłaci kary za obrazę uczuć religijnych

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Anon
Bardzo dobrze.
odpowiedź
User
plusk
Kiedy wreszcie skończy się bajdurzenie rozmaitych mitomanów o istnieniu rzekomo "uczuć religijnych"?
odpowiedź
User
grzegorz
Spokojnie niedługo katolicy nauczą się od nowych islamskich emigrantów jak wymagać szacunku i aby różni tacy nie obrażali uczyć religijnych.
I nie będą potrzebne żadne sądy bo się będą lewaccy dziennikarze bać na zapas. lub też będą sądy ale samosądy.
odpowiedź